dan zmage, ampak je v Evropski uniji predvsem dan Evrope, ki pa se je znašla na razpotju: varčevanje, rast, socialna blaginja ali reforme.
Med najhujšo in najdlje trajajočo gospodarsko krizo, ki jo preživlja EU, prihaja dan Evrope kot naročen, da se spomni na temelj, iz katerih je zrasla uspešna medržavna organizacija, ki je na podlagi gospodarskega sodelovanja zagotovila mir na stari celini.
Praznik evropske skupnosti od l. 1986
Dan Evrope je eden od simbolov Evropske unije, ki ga je Svet Evropske unije sprejel na vrhu v Milanu leta 1986 v spomin na deklaracijo tedanjega francoskega zunanjega ministra Roberta Schumana, predstavljeno 9. maja 1950, v kateri je zapisal svoje zamisli o organizaciji nadnacionalnega gospodarskega sodelovanja v Evropi. Te so bile leto pozneje udejanjene v Evropski skupnosti za premog in jeklo, iz katere sta pozneje izšli Evropska gospodarska skupnost in Evropska unija.
Schuman je v imenu francoske vlade predlagal drugačno povezovanje evropskih držav "pod okriljem nadnacionalne inštitucije, ki naj bo temelj nove organizirane Evrope". Schumanova dekleracija je že v dveh letih spodbudila ustanovitev Evropske skupnosti za premog in jeklo, saj naj bi ravno skupno izrabljanje naravnih virov preprečevalo nove spore med evropskimi državami, ki so v preteklih treh desetletjih bojevale dve krvavi vojni.
Rojstvo sodobne Evrope
Schumanova dekleracija je pripeljala do rojstva sodobne Evrope, v kateri so vojne med članicami nemogoče. Korak za korakom se je Evropa spreminjala, najprej sta se povezali do takrat smrtni sovražnici Francija in Nemčija z okoliškimi državami (Belgija, Luksembur, Nizozemska in Italija). Ob podpisu Pariške pogodbe leta 1951, s katerim se je ustanovila Evropska skupnost za premog in jeklo, je legendarni nemški kancler Kondrad Adenauer dejal: "To je naš preboj" in deklaracijo označil za pravi konec 2. svetovne vojne.
Postopni razvoj poznejše Evropske gospodarske skupnosti je privabil še druge države, tako iz zahodne kot južne Evrope. Po koncu hladne vojne in padcu železne zavese se je novonastala Evropska unija odprla tudi srednjeevropskim državam in doživela vrhunec z uveljavitvijo skupne denarne valute.
Kriza prinesla novo prelomno obdobje
A ob izteku leta 2008 je bilo konec obdobja "debelih krav" in nastopila je svetovna gospodarska kriza, ki je razgalila slabosti in pomanjkljivosti skupnosti 27 različnih držav. Dolžniška kriza, katere simbol je Grčija, je okužila EU, ki je v letu 2012 pred pomembnimi odločitvami, ki lahko okrepijo Schumanovo dediščino, lahko pa jo oslabijo ali celo razbijejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje