Prvotno stališče parlamenta je bilo podobno predlogu Evropske komisije, in sicer, da se proračun zviša za okoli šest odstotkov, a se države članice Unije s tem niso strinjale, zato je sredi meseca propadel prvi krog pogajanj.
Evropski poslanci so svoje stališče omilili, v zameno pa postavljajo tri pogoje; dogovor o prihodnji prožnosti proračuna, zaveze glede novih lastnih sredstev za Unijo ter sodelovanje v pogajanjih o naslednjem večletnem proračunu Unije.
Poslanci želijo sporazum o "resničnih mehanizmih prilagodljivosti", ki bi jih določila Evropski parlament in države članice s kvalificirano večino. Pri drugem pogoju od Komisije zahtevajo, da pripravi predloge glede novih lastnih virov za EU, od članic pa, da jih obravnavajo skupaj s parlamentom v okviru pogajalskega postopka o naslednjem večletnem finančnem okviru.
Tretjo zahtevo poslanci utemeljujejo z argumentom, da je ta pogoj dejansko sporazum med tremi institucijami o načinu skupnega sodelovanja, ki vključuje udeležbo parlamenta v pogajalskem postopku o naslednjem večletnem finančnem okviru. "Za to, da bi hitro dosegli dogovor, ki bo dober za vso Unijo, je zdaj na potezi Svet - mi smo pripravljeni na pogajanja," je ob sprejetju resolucije dejal predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje