Visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell je v sobotni izjavi v imenu EU-ja izrazil globoko obžalovanje in nerazumevanje odločitve turške vlade in jo pozval k njeni spremembi ter vrnitvi h konvenciji.
Poudaril je, da je carigrajska konvencija prvi mednarodni pravno zavezujoči instrument za boj proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. "Upamo, da se bo Turčija kmalu znova pridružila Evropski uniji pri obrambi pravic žensk in deklet, temeljnem elementu človekovih pravic, miru, varnosti in enakosti v 21. stoletju", je poudaril.
Tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na Twitterju danes izrazila podporo carigrajski konvenciji ter pozvala vse podpisnice k njeni ratifikaciji. Poudarila je, da nasilje nad ženskami ni dopustno in da si ženske zaslužijo močan pravni okvir, ki jih ščiti.
Turčija konvencijo podpisala leta 2011
Konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima je leta 2011 v Carigradu, kjer so jo sprejeli, podpisal tudi sedanji turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ko je bil še predsednik vlade. Konvencijo je Ankara tudi ratificirala, a je po podatkih turške platforme Ustavili bomo femicid niso nikoli uveljavili.
Dokument, ki zahteva, da države uvedejo pravni okvir za zaščito žensk pred nasiljem, je doslej podpisalo 45 držav in Evropska unija.
Izstop iz konvencije izzval proteste
Proti odločitvi vlade je v soboto v Turčiji protestiralo več tisoč ljudi. Do izstopa so bili kritični tudi v glavni opozicijski Republikanski ljudski stranki (CHP), saj da s tem dopuščajo, da so ženske drugorazredne državljanke, je sporočila podpredsednica stranke Gökce Gökcen.
Generalna sekretarka Sveta Evrope (SE) Marija Pejčinović Burić je izstop v soboto označila za "grozno novico" in veliko nazadovanje v boju za pravice žensk. "Poteza je ogromno nazadovanje na tem področju in še toliko bolj obžalovanja vredna, ker ogroža zaščito žensk v Turčiji, Evropi in širše," je sporočila v izjavi.
Tudi drugi predstavniki SE-ja so pozvali Turčijo k premisleku. Nemški zunanji minister Heiko Maas, ki je tudi predsedujoči sveta ministrov SE-ja, in predsednik Parlamentarne skupščine SE-ja Rik Daems sta spomnila, da je Turčija po soglasni potrditvi v turškem parlamentu kot prva članica SE-ja ratificirala konvencijo, ki je bila sprejeta med njenim predsedovanjem SE-ju.
Zato globoko obžalujeta odločitev Erdogana za umik iz konvencije, ki ima široko podporo v državi, in to brez parlamentarne razprave. Poudarila sta, da bodo brez konvencije Turčija in ženske v državi ostale brez ključnega orodja za boj proti nasilju nad ženskami. Pozvala sta turške oblasti, naj ne oslabijo mednarodnega sistema za zaščito žensk pred nasiljem, ki ga je vzpostavila carigrajska konvencija, so sporočili iz Strasbourga.
Biden "globoko razočaran"
"Globoko razočaranje" nad odločitvijo Ankare je izrazil tudi ameriški predsednik Joe Biden, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Države bi si morale prizadevati za okrepitev in obnovo svojih zavez za končanje nasilja nad ženskami, ne pa zavračati mednarodne pogodbe, katerih namen je zaščita žensk in kaznovanje odgovornih. To je žalosten korak nazaj za mednarodno gibanje za končanje nasilja nad ženskami v svetu," je sporočil Biden.
Lani je bilo v nasilju v Turčiji ubitih najmanj 300 žensk. Nedavno pa sta državo pretresla umor 92-letne ženske in video posnetek, v katerem moški pretepa svojo nekdanjo ženo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje