EU očita Minsku zlorabo prebežnikov za pritisk na meje v vzhodnih članicah Unije kot maščevalni ukrep proti sankcijam, ki jih je Unija sprejela zaradi volilnih goljufij in nasilja v Belorusiji.
Nemški zunanji minister Heiko Maas je beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka opisal kot "šefa državne tihotapske mreže". Opozoril je, da niso več pripravljeni opazovati, kako letalske družbe služijo denar s prevažanjem beguncev.
K ukrepom proti beloruski letalski družbi z ustavitvijo zakupa letal tej družbi pozivajo zlasti baltske države, a Irska, ki je v Uniji središče za zakup letal beloruski nacionalni letalski družbi, opozarja, da bo težko preklicati obstoječe pogodbe.
Borrell je poudaril, da so v tesnih stikih z vsemi mednarodnimi partnerji, ki jih poskušajo prepričati, naj ukrepajo enako in tako ustavijo prevažanje prebežnikov v Minsk in nato v Unijo.
Pristop praznega stola
Zunanji ministri so sicer v Luksemburgu pripravili ministrsko srečanje s šestimi vzhodnimi partnericami – Ukrajino, Gruzijo, Moldavijo, Armenijo, Azerbajdžanom in Belorusijo, ki bo 15. novembra, in decembrski vrh. Unija si prizadeva med seboj zelo različne države približati politično in gospodarsko.
Zaradi napetih odnosov z Minskom, ki potekajo le na tehnični ravni, na ministrskem srečanju ne bo beloruskega ministra, na vrhu pa ne bo predsednika Aleksandra Lukašenka. Pričakuje se pristop praznega stola, prav tako na srečanjih naj ne bi bilo beloruske zastave.
Kot je za TV Slovenija pojasnil slovenski zunanji minister Anže Logar, je bila z vidika slovenskega predsedstva najpomembnejša razprava o vzhodnem partnerstvu, saj bodo v času slovenskega predsedovanja prvič po štirih letih voditelji EU-ja in vzhodnih partneric sedli za skupno mizo v fizični obliki.
Pripravlja se skupna izjava, ki jo usklajuje slovensko predsedstvo, kar je po Logarjevih besedah zahtevna naloga. Model praznega stola pomeni, da bo v razpravi sodelovalo pet držav, ki želijo nadaljevati ta dialog, beloruski stol pa bo ostal prazen, obenem pa bo ob robu potekal tudi dialog z belorusko civilno družbo, je pojasnil Logar.
EU želi krepiti prisotnost v zalivskih državah
Ministri so na srečanju v Luksemburgu razpravljali tudi o odnosih z zalivskimi državami. Ta razprava je bila načrtovana na neformalnem zasedanju septembra na Brdu, vendar je zanjo zaradi dolge razprave o Afganistanu zmanjkalo časa. V središču je poglabljanje trgovinskih in naložbenih vezi.
Borrell je poudaril, da Evropska unija za zdaj ni navzoča v regiji in da je poglabljanje odnosov s temi državami v njenem strateškem interesu. Napovedal je odprtje delegacije v Katarju v prihodnjem letu. EU za prihodnjo pomlad načrtuje tudi strategijo za to regijo.
Zaliv je zelo kompleksen prostor, na tem območju so države, kot sta Katar z najvišjim bruto domačim proizvodom (BDP) na prebivalca in Jemen, je ponazoril Borrell po zasedanju zunanjih ministrov Unije v Luksemburgu.
Ministri so dan sicer začeli z neformalnim zajtrkom z libijsko zunanjo ministrico. Logar pa je pred zasedanjem v imenu Sveta EU-ja sopodpisal sporazum med EU-jem in Katarjem o zračnem prometu, so sporočili z MZZ-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje