Merklova je na kongresu vladajoče Krščansko-demokratske unije (CDU) v Leipzigu dejala še, da se boji, da bi padec evra pomenil padec Evrope in je zatrdila, da bo storila vse, da to prepreči.
A v enournem nagovoru delegatom svoje stranke kanclerka ni ponudila nobenih novih idej za rešitev krize, ki je tako močno prizadela zlasti Grčijo, Italijo in Irsko ter vzbuja strahove o preživetju 17-članskega evroobmočja.
Ob dolžniški krizi v območju evra je pozvala k oblikovanju ostrejših pravil in k večji integraciji Evrope. Nemčija in Evropa bosta morali iz krize iziti močnejši in EU bi se moral razvijati naprej v politično unijo, se je zavzela. "Torej ne manj Evrope, ampak več Evrope," je poudarila.
"Stranka izgublja kompas"
Da bi ohranili evro, bi morali v kratkem ob reševalnih ukrepih za stabilizacijo valute sprejeti tudi avtomatične sankcije za tiste, ki bi kršili pravila. Prav tako Evropa potrebuje davek na finančne transakcije; če morda ne celoten EU, "pa vsaj območje evra", se je še zavzela.
Merklova je v nagovoru Nemce pozvala k pogumnim reformam. "Živimo v času epohalnih sprememb," je dejala Merklova in okoli tisoč delegatov stranke pozvala k enotnosti. Reforme naj bi obsegale številne teme, od uvedbe minimalne plače v sektorjih, kjer je še ne poznajo, do sprememb na področju izobraževanja in vztrajanja pri odpovedi rabe jedrske energije.
Kritiki - tudi v stranki - sicer opozarjajo, da CDU s tovrstnimi spremembami izgublja "kompas" in temelje, na katerih sloni politika stranke. A Merklova je poudarila, da stranka "ni izgubila ne temeljev ne kompasa". Kot je opozorila, na današnje težave ne moremo iskati odgovorov na način, kakršen je veljal pred 30 leti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje