Uvozne dajatve je Evropska komisija prvič uvedla leta 2006 in jih zdaj podaljšala še za 15 mesecev, čeprav je temu nasprotovalo več držav članic. Za uvedbo dajatev se je Bruselj takrat odločil po nezadovoljstvu evropskih proizvajalcev obutve, ki so se pritoževali nad svojo nekonkurenčnostjo s poceni izdelki iz obeh azijskih držav.
"Evropski potrošniki potegnili najkrajšo"
Podaljšanju uvoznih dajatev so nasprotovale številne članice EU-ja, britanski sekretar in nekdanji evropski komisar za trgovino Peter Mandelson pa je izrazil razočaranje nad odločitvijo, ki ni več utemeljena. Po njegovih besedah te dajatve škodijo trgovini, ugledu Evrope in silijo evropske kupce k plačevanju višjih cen v času, ko si to lahko najmanj privoščijo. EU je ob tem pozval, naj se odpove protekcionizmu. Svoje razočaranje so izrazili tudi nekateri evropski trgovci.
"Kitajska je izjemno nezadovoljna," je v izjavi za javnost zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino in napovedalo, da se bo pritožilo Svetovni trgovinski organizaciji, hkrati pa bo sprejelo ustrezne ukrepe za zaščito kitajske industrije. Na Kitajskem bodo zaradi ukrepov EU-ja prikrajšani v primerjavi z drugimi azijskimi državami, kamor bi se lahko preselil tudi del kitajske obutvene proizvodnje.
Odločitvi Bruslja nasprotujejo tudi številni evropski trgovci in svetovni proizvajalci obutve, ki so predvsem zaradi cenejše delovne sile na Kitajsko preselili znaten delež svojih proizvodnih obratov. Vsi opozarjajo, da jo bodo najslabše odnesli evropski potrošniki, ki bodo prisiljeni kupovati dražje izdelke, čeprav to ne bi bilo potrebno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje