Pogovori se bodo vrteli predvsem okoli okoljevarstvenih težav in gospodarskih vezi. Foto: EPA
Pogovori se bodo vrteli predvsem okoli okoljevarstvenih težav in gospodarskih vezi. Foto: EPA
Komisija se bo obregnila tudi ob kršenje človekovih pravic na Kitajskem, ki se izraža še zlasti ob sporih, povezanih s Tibetom. Foto: EPA

V ospredju pogovorov naj bi bila gospodarska in okolijska vprašanja, sogovorniki pa se po pričakovanjih ne bodo mogli izogniti niti vprašanjem spoštovanja človekovih pravic in nedavnih nemirov v Tibetu.

Barrosa na Kitajskem spremlja devet evropskih komisarjev, med njimi komisar za trgovino Peter Mandelson, komisarka za zunanje odnose in evropsko sosedsko politiko Benita Ferrero-Waldner in komisar za znanost in raziskave Janez Potočnik. Delegacija se bo srečala tako s predsednikom Hu Džintaom kot s premierjem Ven Džiabaom. Osrednja tema pogovorov bodo trgovinski odnosi med Evropsko unijo in Kitajsko.

EU in po prebivalstvu največja država na svetu nameravata tako začeti poglobljen trgovinski dialog, ki bo potekal v okviru tako imenovanega mehanizma na visoki ravni za ekonomska in trgovinska vprašanja.

Dramatičen skok v trgovini
Trgovina med Unijo in Kitajsko je sicer v zadnjih letih skokovito narasla, Kitajska pa je za ZDA druga najpomembnejša trgovinska partnerka EU-ja. Po drugi strani pa ima EU v trgovini s Kitajsko velik primanjkljaj - lani naj bi tako presegel 170 milijard evrov. Študije kažejo tudi, da imajo evropska podjetja zaradi ovir pri dostopu do kitajskega trga in kršenja pravic intelektualne lastnine okoli 40 milijard evrov izgub letno.

Druga pomembna tema pogovorov bo iskanje soglasja o novem mednarodnem režimu za boj proti podnebnim spremembam, znotraj katerega bi se k omejevanju izpustov toplogrednih plinov tako kot EU zavezala tudi Kitajska.

Človekove pravice v ospredju
Predsednik Evropske komisije pa se v pogovorih s kitajsko stranjo ne bo mogel izogniti niti vprašanjem spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. To je znova stopilo v ospredje mednarodne pozornosti, potem ko so marca na Tibetu izbruhnili nasilni protesti proti petdesetletni kitajski nadvladi.

Barroso bo po napovedih komisije s kitajskimi sogovorniki "odprl številna vprašanja v zvezi s stanjem človekovih pravic in svobodo izražanja na Kitajskem".