Nova komisarska ekipa je za potrditev v 720-članskem Evropskem parlamentu potrebovala večino oddanih glasov. Na glasovanju v Strasbourgu jo je podprlo 370 evropskih poslank in poslancev, proti jih je glasovalo 282, 36 pa se jih je vzdržalo. Komisija je tako prejela potrebno navadno večino glasov. Jih je pa prejela manj, kot jih je na julijskem glasovanju o imenovanju za nov mandat na čelu tega organa dobila nemška političarka Ursula von der Leyen iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), ko je v 720-članskem parlamentu potrebovala absolutno večino. Tedaj jo je na tajnem glasovanju podprl 401 poslanec.
V novi 27-članski Evropski komisiji, ki jo bo uradno imenoval Evropski svet, bo 11 žensk, od tega bodo štiri izvršne podpredsednice. Dva podpredsedniška položaja bosta zasedla moška. 15 članov prihodnje komisije prihaja iz EPP-ja, pet iz vrst liberalcev (Renew), štirje pa iz vrst evropskih socialistov in demokratov (S&D). Po enega komisarja bodo imeli skrajno desni Evropski konservativci in reformisti (ECR) in Domoljubi za Evropo (PfE), eden pa ne pripada nobeni od evropskih političnih družin.
V drugi komisiji Ursule von der Leyen bo kar 21 novincev, med njimi tudi nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos, ki bo pristojna za področje širitve EU-ja, vključno z nadaljnjo podporo Ukrajini pri njenem spopadanju z rusko agresijo.
Von der Leyen: Danes je dober dan za Evropo
"Danes je dober dan za Evropo, saj je glasovanje pokazalo, da sredina stoji. Zelo sem hvaležna za zaupanje, ki ga je parlament izkazal novemu kolegiju komisarjev," je po glasovanju, ki je potrdilo novo komisarsko ekipo, v Evropskem parlamentu povedala nemška političarka iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) in predsednica komisije Ursula von der Leyen.
"V prihodnjih petih letih bo ključnega pomena enotnost. Tega ne bi mogla bolj poudariti. Če pogledate na to, kako velika je globalna konkurenca, ki pa se že zaostruje iz dneva v dan. Na naših mejah divja vojna, svet pa se spreminja hitreje kot kdajkoli prej. V teh okoliščinah bomo delovali," je povedala von der Leyen.
Enotnost je ključnega pomena tudi za evropsko blaginjo, konkurenčnost in varnost, za kar mora Evropa poskrbeti predvsem sama, je še dejala. To je poudarila tudi v odgovoru na vprašanje o prihodnjih odnosih z ZDA pod bodočim predsednikom Donaldom Trumpom, ki bo mandat nastopil 20. januarja.
Večina skupin v Evropskem parlamentu že v razpravi napovedala podporo
Da se novi komisij obeta večinska podpora, je bilo sicer jasno že med razpravo evropskih poslank in poslancev. Vodja Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je poudaril, da je predsednica Evropske komisije predstavila uravnoteženo komisijo, ki začenja svoje delo v času številnih izzivov. Prepričan je, da mora Evropa v tem času držati skupaj in zagotoviti, da ne bomo nikogar pustili na cedilu. "Najboljša leta Evrope so pred nami, glasujmo za komisijo in začnimo delati," je poudaril podporo novemu izvršnemu organu EU-ja.
Slovenska evroposlanka in podpredsednica EPP-ja Romana Tomc (SDS) je ob tem izrazila bojazen, da komisija ne bo izpolnila obljubljenega. V svojem govoru je ponovila tudi očitke glede slovenske komisarske kandidatke Marte Kos, ki je sicer ni imenovala. "Bojim se, kakšna bo prihodnost Evropske unije in ukrajinska prihodnost, če bodo zanjo skrbeli komisarji, ki so bili informatorji tajne komunistične policije in jih je predlagala proruska vlada," je dejala. Je pa pohvalila, da je v komisiji tudi 14 članov iz vrst EPP-ja. "To ni le velika moč, to je tudi velika odgovornost. Računam na vas," je poudarila. "Ne razočarajte nas," je sklenila Tomc.
Vodja socialdemokratov S&D Iratxe Garcia Perez je v imenu skupine podprla komisijo, saj želijo delovati konstruktivno, a opozorila, da to ne pomeni brezpogojne podpore tudi vnaprej. V skupini sicer vsi ne bodo glasovali za. Posredno je bila Garcia Perez kritična do Webra in EPP-ja, ki jim je očitala sodelovanje s predstavniki skupin, ki da "želijo uničiti Evropo". "Evropske sile moramo braniti načela, na katerih je bila zgrajena Evropska unija," je dodala.
Do sodelovanja s skupinami v Evropskem parlamentu, ki "spodkopavajo Evropo", je bila kritična tudi vodja skupine liberalcev Renew Valerie Hayer in poudarila, da je treba iskati proevropsko večino v osrednjih treh skupinah EPP, S&D in Renew. Na tej podlagi pa bi morala delovati tudi von der Leyen, je prepričana. Kritična je bila še do samega procesa oblikovanja nove komisije, saj da traja predolgo, pri tem pa opozorila na zaplete v Sloveniji.
Zaslišanja so kritizirali tudi pri Zelenih. Sovodja te skupine Terry Reintke je bila kritična do političnega dogovarjanja med skupinami pri potrjevanju kandidatov, saj se niso odločali glede na kompetence. V skupini se je nekaj več kot polovica poslancev odločila podpreti novo komisijo, medtem ko bodo ostali predvidoma proti, med drugim zaradi komisarskega kandidata Raffaeleja Fitta, ki prihaja iz vrst desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Delno podporo komisiji napovedujejo tudi pri ECR-ju, kjer so odločitev prepustili posameznim članom. Sovodja Nicola Procaccini je zagotovil, da se skupina bojuje za varovanje vrednot, na katerih je bila Unija ustanovljena.
Novi evropski komisiji medtem nasprotujejo predvsem pri Domoljubih za Evropo (PfE), Levici (GUE/NGL) in Evropi suverenih narodov (ESN). Vodja Pfe, tretje največje skupine v parlamentu, Jordan Bardella je poudaril, da ne morejo neznani ljudje narekovati življenja skoraj 450 milijonom prebivalcev EU-ja, pri tem pa je bil kritičen do stroge zakonodaje do kmetov in da se komisija ni pripravljena reformirati. Pri Levici so poudarjali, da gre za komisijo skrajne desnice, pri ESN-ju pa so zagotovili, da ne bodo dopustili tajnega dogovarjanja.
Von der Leyen: To bo komisija naložb
Pred glasovanjem je von der Leyen evroposlancem predstavila svojo ekipo in delovni program Evropske komisije. "Prva večja pobuda nove komisije bo kompas za konkurenčnost, ki bo usmerjal delo v celotnem mandatu," je sicer ob predstavitvi svoje nove komisarske ekipe in programa prihodnje komisije dejala predsednica Evropske komisije. Ta pobuda, namenjena spodbujanju konkurenčnosti evropskega gospodarstva, bo temeljila na treh stebrih, je dejala.
Prvi steber bo po njenih besedah zmanjšanje inovacijskega zaostanka za ZDA in Kitajsko. Napovedala je, da bodo raziskave, inovacije, znanost in tehnologija v središču evropskega gospodarstva. "Vlagali bomo več in bolj osredinjeno. Zagotovili bomo, da bodo naša mala, zagonska in hitro rastoča podjetja lahko uspevala tu v Evropi," je poudarila von der Leyen.
Drugi steber je po njenih navedbah skupni načrt za razogljičenje in konkurenčnost, pri čemer je v preteklem mandatu sprejeti evropski zeleni dogovor označila za strategijo za gospodarsko rast in načrt za podnebno nevtralnost. "Moramo in tudi bomo sledili ciljem evropskega zelenega dogovora," je dejala. Obenem je poudarila, da mora biti EU pri zelenem prehodu bolj prilagodljiv in bolj podpirati ljudi in podjetja na tej poti.
Napovedala je, da bo komisija v prvih stotih dneh mandata predstavila dogovor za čisto industrijo, pri pripravi katerega bo sodeloval celoten kolegij komisarjev. Osrednjo vlogo pri usklajevanju dela pa bosta imela izvršna podpredsednica za čisti, pravični in konkurenčni prehod Teresa Ribera in izvršni podpredsednik za industrijsko strategijo Stephane Sejourne.
Poudarila je, da ima vsaka gospodarska panoga drugačne potrebe za to, da bo čista in konkurenčna. Pri tem je navedla avtomobilsko industrijo, ki jo je označila za evropski ponos. Evropska komisija bo zato organizirala strateški dialog o prihodnosti avtomobilske industrije v Evropi. Zagotovila je še, da bo njena nova komisija nadaljevala delo na podlagi priporočil strateškega dialoga o prihodnosti evropskega kmetijstva. Kmetom je zagotovila, da jim bosta Evropa in tudi prihodnja Evropska komisija vedno stali ob strani.
Tretji steber kompasa za konkurenčnost pa je okrepitev evropske ekonomske varnosti, je še povedala predsednica komisije. Poudarila je pomen stabilnih in varnih dobavnih verig, predvsem na področju ključnih surovin, ki so pomembne za čisti prehod.
Vsi trije stebri po mnenju predsednice potrebujejo nov pristop k usklajevanju evropskih politik, pa tudi bistveno povečanje naložb, poenostavitev zakonodaje in veščine. "To bo komisija naložb," je von der Leyen dejala glede financiranja in dodala, da mora biti evropski proračun bolj osredinjen na naložbe v prednostna področja EU-ja. Poleg javnih pa EU nujno potrebuje tudi več zasebnih naložb, je dejala.
Na področju poenostavitve je medtem kot enega prvih korakov v novem mandatu napovedala pripravo t. i. zbirnega zakonodajnega predloga, ki bo omogočil zmanjšanje birokracije na različnih področjih v enem koraku. "Kolegij komisarjev je prava ekipa za ta trenutek evropske zgodovine. Rada bi poudarila besedo ekipa," je dejala. Zagotovila je, da bo komisija sestavljala ekipo skupaj z evropskimi državljani, člani Evropskega parlamenta in državami članicami.
Von der Leyen kandidatkam za članstvo obljubila podporo
Von der Leyen je kandidatkam za članstvo v EU-ju obljubila podporo, dokler ne bodo pripravljene na vstop, Ukrajini pa bo EU stala ob strani, dokler bo treba. V predstavitvi prioritet svoje nove ekipe v Evropskem parlamentu je še dejala, da je Marta Kos prava za komisarko za širitev.
"Sanje o Evropi se raztezajo na Zahodni Balkan, Ukrajino, Moldavijo in druge države," je dejala von der Leyen. Ob tem je opozorila, da se Rusija ne ustavi pred ničimer, da bi jim preprečila evropsko prihodnost. "Toda evropska zavezanost tem državam bo vedno močnejša," je zagotovila evroposlancem. "Naj ne bo nobenega dvoma, da si želimo, da bi bila Ukrajina del EU-ja," je dejala in poudarila, da bo Unija stala Ukrajini ob strani, dokler bo treba.
Ob tem je napovedala, da se bo Unija pripravila na reforme, ki jih bo potrebovala za sprejem novih članic, te države pa bo podpirala na vsakem koraku, dokler ne bodo pripravljene na vstop. Poudarila je, da bo proces temeljil na dosežkih držav kandidatk. Ljudje v teh državah si po besedah Ursule von der Leyen zaslužijo prihodnost miru, napredka in blaginje. "Mi pa bomo poskrbeli, da bo ta prihodnost v Evropi," je obljubila.
Skupni evropski obrambni projekti
Spomnila je, da na mejah Evrope divja vojna, in se zavzela za povečanje evropskih izdatkov za obrambo, saj Rusija za obrambo nameni do devet odstotkov bruto domačega proizvoda. "Potrebujemo enotni trg za obrambo, okrepiti moramo temelje obrambne industrije, izboljšati moramo vojaško mobilnost. In potrebujemo skupne evropske obrambne projekte," je poudarila.
Von der Leyen, ki je za prvega evropskega komisarja za obrambo izbrala nekdanjega litovskega premierja Andriusa Kubiliusa, je še napovedala, da bo nova komisija v prvih stotih dneh pripravila belo knjigo evropske obrambe. "Varnost Evrope bo vedno prioriteta komisije," je zagotovila.
Krepitev evropske varnosti je po njenem še pomembnejša v današnjem krhkem svetu, ki Evropo potrebuje bolj kot kdaj koli. Zavzela se je za večjo vlogo Evrope pri reševanju spopadov, ki divjajo v njeni soseščini, od Ukrajine prek Bližnjega vzhoda do delov Afrike. "Naša dolžnost je, da pomagamo, da se uničevanje konča," je dejala.
Kot pravo osebo ob pravem času za evropsko diplomacijo in interese Unije po svetu je navedla kandidatko za visoko zunanjepolitično predstavnico Unije iz Estonije Kajo Kallas. Še posebej se mora Unija po besedah von der Leyen osrediniti na južno soseščino, nad katero bo bdela prva evropska komisarka za Sredozemlje, Hrvatica Dubravka Šuica.
Skozi Sredozemlje vodi ena od pomembnih migrantskih poti v Evropo. Von der Leyen je spomnila, da je ob začetku prvega mandata obljubila pravičen in trden pristop k migracijam, ki je zdaj temelj pakta o migracijah in azilu. Dejala je še, da si bo novi komisar za migracije, Avstrijec Magnus Brunner vseskozi prizadeval zaščititi zunanje meje in okrepiti notranjo varnost unije.
Bo široka večina gladko potrdila nove evropske komisarje?
Večinoma politične skupine sicer ne bodo glasovale popolnoma enotno, saj razlogov za zadovoljstvo, razen v največji desnosredinski Evropski ljudski stranki (EPP), nima nihče, a pri potrjevanju vseeno ni pričakovati prav nobenih težav, tako da bi lahko nova Evropska komisija pod taktirko nemške političarke iz vrst EPP-ja Ursule von der Leyen delati začela že čez teden dni. Med slovenskimi poslanci komisijo podpirajo Matej Tonin (EPP), Vladimir Prebilič (Zeleni), Marjan Šarec in Irena Joveva (Renew), Matjaž Nemec (S&D) se bo odločil jutri, za štiri poslance iz SDS-a (EPP) pa še ni znano, kako bodo glasovali.
"V današnji razpravi o nadaljnji podpori Evropske unije Ukrajini so že bili vidni obrisi jutrišnje nove, elastične koalicije, kot so jo poimenovali tukajšnji novinarji, ko so zastavljali vprašanja Manfredu Webru, vodji največje Evropske ljudske stranke (EPP). Za levo politiko je namreč sporno, da postaja skupina Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki predstavlja radikalnejšo desnico, del političnega mainstreama," je za Radio Slovenija iz Strasbourga poročal Aleš Kocjan.
Vodja največje politične skupine EPP-ja Manfred Weber poudarja, da so bili vsi komisarski kandidati, tudi liberalci in socialisti, potrjeni s podporo skupine ECR, ki po njegovem mnenju predstavljajo razumno konservativno silo v parlamentu. Po njegovih besedah se v Evropskem parlamentu oblikuje široka večina centralnih političnih skupin skupaj z Zelenimi in konservativnim ECR-jem, kar ga veseli, saj kot je še dejal, Evropa potrebuje stabilnost.
Evropski Zeleni, ki jih Weber omenja kot del široke t. i. elastične večine, sicer nimajo svojega člana v prihodnji komisarski ekipi. "Mislim, da gospod Weber ni iskren, mislim, da to elastično večino bolj vidi sama predsednica Ursula von der Leyen, on sam pa ne. Skozi pogovore in pogajanja, ki smo jih imeli, se je pokazalo, da njemu ni blizu koalicija z Zelenimi," je za Radio Slovenija povedal slovenski evroposlanec Vladimir Prebilič.
Za socialiste je po besedah evroposlanca Matjaža Nemca sporen položaj izvršnega podpredsednika, ki ga je von der Leyen zaupala Italijanu Raffaeleju Fittu iz postfašistične stranke Bratje Italije, članice ECR-ja. "Predvsem zaradi vrednot stranke, ki jo zastopa, manj pa zaradi persone, osebe, ki je gotovo strokovnjak na področju," je povedal Nemec.
Liberalna skupina Renew ima manj razlogov za nezadovoljstvo, saj je dobila lepo število komisarjev, tudi Slovenija je dobila močan resor, pa je poudaril evropski poslanec Marjan Šarec. "Zaradi vseh geostrateških svetovnih dogajanj je pomembno, da komisija začne delati," je dejal Šarec.
Prvič po letu 1999 ni bil zavrnjen noben kandidat
Pred pristojnimi parlamentarnimi odbori se je zatikalo predvsem pri kandidatki za podpredsednico za čisti, pravični in konkurenčni prehod, španski socialistki Teresi Riberi, in italijanskem kandidatu za podpredsednika za kohezijo iz skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) Raffaeleju Fittu. Vendar pa parlament na koncu po dolgotrajnih pogajanjih med političnimi skupinami ni zavrnil nobenega komisarskega kandidata, kar se je zgodilo prvič po letu 1999.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje