"Komisija meni, da zakonodaja spodkopava neodvisnost sodstva na Poljskem in je v neskladju s primarnostjo prava Unije," so v Bruslju zapisali v sporočilu za javnost. Poleg tega zakonodaja preprečuje poljskim sodiščem, da bi neposredno uveljavljali določene odločbe evropskih zakonov, ki ščitijo neodvisnost pravosodja.
Bruselj je od sodišča zahteval tudi sprejetje začasnih ukrepov, s katerimi bi začasno razveljavili odločitve disciplinskega senata poljskega vrhovnega sodišča o odvzemu imunitete sodnikom.
"Odločitev o odvzemu imunitete sodniku mora sprejeti neodvisno telo. Na Poljskem pa neodvisnost in nepristranskost disciplinskega senata vrhovnega sodišča nista zagotovljeni," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril evropski komisar za pravosodje Didier Reynders.
Varšava: Odločitev komisije ni utemeljena na pravu
Tiskovni predstavnik poljske vlade Piotr Müller je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da odločitev komisije ni utemeljena na pravu ali dejstvih. Zatrdil je, da so pravosodne zadeve v izključni pristojnosti držav članic.
Zakon, ki je na Poljskem začel veljati februarja lani, med drugim vzpostavlja disciplinski senat vrhovnega sodišča, ki odloča o neodvisnosti sodnikov, pri čemer pa ne upošteva prava EU-ja. Sodnikom lahko med drugim odvzame imuniteto.
Poljska ultrakonservativna vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) že vse od leta 2015, ko je po več letih znova prevzela oblast v državi, reformira pravosodje ter s tem po opozorilih Evropske komisije in drugih kritikov spodkopava pravno državo in demokracijo.
Proti Poljski je Bruselj zato že leta 2017 sprožil postopek po 7. členu pogodbe EU-ja. Poleg tega je sprožil še več pravnih postopkov. V sporu je nekajkrat odločalo tudi že Sodišče EU-ja, med drugim leta 2019 glede prisilnega upokojevanja vrhovnih sodnikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje