Eden izmed številnih čolnov s prebežniki v Sredozemlju. Foto: EPA
Eden izmed številnih čolnov s prebežniki v Sredozemlju. Foto: EPA

Podatke so po navedbah nemške tiskovne agencije DPA objavili časopisi iz nemške skupine Funke Media. Po pisanju omenjenih časopisov je evropski komisar za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopulos v pismu Evropskemu parlamentu poudaril, da reševanje človeških življenj ostaja prednostna naloga EU-ja in držav članic. Po njegovih besedah igrajo pri tem ključno vlogo nevladne organizacije, zato njihovo delovanje ne bi smelo biti kriminalizirano.

Obenem je poudaril, da morajo vsi, ki sodelujejo v reševalnih operacijah na morju, spoštovati mednarodne zakonitosti, s svojim ravnanjem pa ne smejo omogočati trgovine z ljudmi.
Članice EU-ja so se ta teden v Bruslju dogovorile za šestmesečno podaljšanje operacije za boj proti tihotapcem s prebežniki v Sredozemlju, imenovane Sophia, vendar pa Sredozemlja ne bodo več nadzirale z ladjami, temveč z okrepljenim nadzorom iz zraka in v sodelovanju z Libijo.

Obstoj Sophie je postavila pod vprašaj Italija, ki operaciji tudi poveljuje, zaradi izkrcavanja prebežnikov. Notranji minister Matteo Salvini, sicer vodja desne stranke Liga, zahteva spremembo pravil, po katerih prebežnike, ki jih v operaciji rešijo v Sredozemlju, izkrcajo v italijanskih pristaniščih. Reševanje sicer ni naloga Sophie, a po mednarodnem pravu mora ladja na morju pomagati vsaki drugi ladji v težavah.

Operaciji Sophia, ki je bila vzpostavljena leta 2015, se mandat izteče konec marca. Deluje v mednarodnem morju, ne pa tudi v libijskih ozemeljskih vodah, kar je bilo sicer dolgoročno predvideno ob njeni vzpostavitvi. Za ta korak potrebuje EU povabilo libijskih oblasti oziroma resolucijo ZN-a. V okviru operacije so rešili okoli 50.000 migrantov in beguncev.