"BiH spodbujamo, da vloži vse napore v gradnjo zaupanja in dialoga ter področje krepitve vladavine prava," je dejala.
Kot je slovensko zunanje ministrstvo še zapisalo na Twitterju, je ministrica Fajon poudarila, da imata državi tradicionalno dobre in prijateljske odnose brez težjih odprtih vprašanj, uspelo jima je okrepiti tudi gospodarsko sodelovanje, ki je že preseglo 1,5 milijarde evrov.
Slovenija je tudi med petimi največjimi investitorkami v BiH-u, kljub temu pa obstaja še veliko neizkoriščenih možnosti za okrepitev sodelovanja, je povedala Fajon.
Pretežni del pogovorov ministrice s sogovorniki v Sarajevu je bil namenjen seznanitvi z razmerami v BiH-u in njegovemu približevanju evroatlantskim integracijam.
Fajon je na prvem delovnem obisku v BiH-u ponovila, da v Sarajevo prihaja z jasnim sporočilom, da Slovenija in EU vidita prihodnost BiH-a v Uniji.
"Bosno in Hercegovino spodbujamo, da si prizadeva za gradnjo medsebojnega zaupanja in notranji dialog ter krepitev vladavine prava. S statusom kandidatke smo Bosni in Hercegovini ponudili roko, zdaj je pa na voditeljih, da s konkretnimi dejanji pokažejo, kako trdno bodo stisnili to roko. Slovenija bo Bosni in Hercegovini še naprej nudila politično podporo in tudi konkretno pomoč na ravni strokovnjakov na njeni poti v EU," je poudarila Fajon.
Slovenska zunanja ministrica se je v Sarajevu srečala tudi s predsednico predsedstva BiH-a Željko Cvijanović ter članoma predsedstva Željkom Komšićem in Denisom Bećirovićem.
Sogovorniki so Sloveniji izrazili hvaležnost za pomoč pri pridobitvi statusa kandidatke, je zunanje ministrstvo sporočilo na Twitterju.
Ministrica Turković je v izjavi po pogovorih spomnila, da je Fajon prva vodja diplomacije katere od članic EU-ja, ki je obiskala BiH, potem ko je država 15. decembra lani dobila status kandidatke za članstvo v EU-ju, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
"Status kandidatke predstavlja jasno pot za BiH in njegove državljane, na nas pa je, da pospešimo izpolnjevanje postavljenih prioritet. To smo dolžni narediti," je dejala Turković in dodala, da je mogoče v kratkem pričakovati vzpostavitev novih oblasti, ki bodo prevzele te naloge.
Dodala je, da mora BiH predvsem čim bolj uskladiti svojo zunanjo in varnostno politiko z EU-jem, in izrazila optimizem, da bodo presegli delitve, ki glede tega obstajajo v državi. S tem je namignila na nasprotovanje oblasti Republike Srbske uvedbi sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino, poroča Hina. "Zelo me skrbi ruski vpliv," je med drugim opozorila Turković.
Sogovornici sta se strinjali, da je treba pospešiti tudi implementacijo sporazuma o vprašanjih nasledstva. Fajon pa je poudarila še, da BiH ostaja med ciljnimi državami razvojnega sodelovanja Slovenije, in predstavila načrte za okrepljeno izvajanje dvostranske tehnične pomoči na področju evropskih zadev, so sporočili na slovenskem zunanjem ministrstvu.
Ministrica Fajon je v okviru obiska v Sarajevu prejela tudi zlato medaljo Bošnjaškega inštituta – Fundacije Adil Zulfikarpašić za njeno vlogo pri krepitvi ugleda BiH-a in podelitvi statusa kandidatke za članstvo v EU-ju. Imela je tudi predavanje na Fakulteti za družbene vede Univerze v Sarajevu in se srečala z lani znova ustanovljenim Slovenskim poslovnim klubom ter s predstavniki civilne družbe, so še zapisali v sporočilu ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje