Evropska komisija je julija predlagala, naj EU s 1. januarjem 2010 odpravi vizume za državljane Makedonije, Srbije in Črne gore. V procesu vizumske liberalizacije sodelujeta tudi BiH in Albanija, a po oceni komisije še nista pripravljeni na ta korak. Kosovo, ki ga je kot samostojno državo priznalo 22 članic EU-ja, v proces ni vključeno.
Fajonova (S&D) je predlagala, naj Komisija predlog spremeni in vanj pogojno vključi tudi Albanijo in BiH, tako da bodo lahko vizumi zanju odpravljeni takoj, ko bosta izpolnili merila, ne da bi bilo treba še enkrat spreminjati uredbo EU-ja o vizumih za tretje države, kakor bo po zdajšnjem predlogu treba urediti za Srbijo, Makedonijo in Črno goro.
"Ne popuščanje, odprta pot"
Ne gre za popuščanje, temveč za to, da pustimo BiH-u in Albaniji odprto pot, da bosta lahko čim prej dohiteli druge tri države, je pojasnila Fajonova in opozorila, da je julija vse pogoje za odpravo vizumov izpolnjevala le Makedonija, kljub temu pa so bile v predlog vseeno vključene tri države. Po njenem mnenju bi morali Albanijo in BiH obravnavani enako. "Kosova ne smemo pustiti v črni luknji," je še dejala slovenska evropska poslanka in pozvala k premisleku o vključitvi Kosova - brez prejudiciranja njegovega statusa - v proces.
EK pripravljena proučiti možnosti
Evropska komisija je razložila, da obstaja razlika med pogoji, ki jih do julija nista izpolnili Srbija in Črna gora, ter pogoji, ki jih nista izpolnili BiH in Albanija, in da je predlog poročevalke "dvomljiv s pravnega in praktičnega stališča". Kljub temu je Komisija izrazila pripravljenost na podrobnejšo preučitev te možnosti. Glede Kosova pa je Komisija pripravljena preučiti razmere in možnost pristopa, ki bi bil oblikovan posebej za Kosovo.
Fajonova je s svojim predlogom izzvala živahno razpravo v Evropskem parlamentu. Z njeno spodbudo se večina sicer strinja, zataknilo pa se je pri tehničnih podrobnostih. Večji del razprave se je namreč vrtel okoli tehničnih vprašanj oziroma okoli vloge asteriska v pravnem besedilu.
Glasovanje EP-ja o poročilu novembra
Evropski poslanci lahko do 7. oktobra vložijo dopolnila k poročilu. Matični odbor bo o poročilu glasoval predvidoma 15. oktobra, EP novembra, konec novembra oziroma v začetku decembra pa bodo o predlogu Komisije odločali notranji ministri EU-ja. EP mora po Pogodbi iz Nice mnenje o predlogu Evropske komisije podati v skladu s postopkom posvetovanja, kar pomeni, da za Svet EU ni obvezujoče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje