Meloni je Trumpa označila za fantastičnega voditelja. Foto: Reuters
Meloni je Trumpa označila za fantastičnega voditelja. Foto: Reuters

"Ne bo nobenih težav pri doseganju dogovora z EU-jem o carinah. Ne bo nobenih težav z nikomer," je dejal Trump in izrazil prepričanje, da bo dosegel tudi zelo dober trgovinski dogovor s Kitajsko, s katero je trenutno v ostri carinski vojni.

"Rad imam Giorgio Meloni, ki je ena resničnih voditeljic sveta. Izjemna premierka in v Italiji opravlja izjemno delo," je dejal Trump o sogovornici, ki je zatrdila, da ZDA ostajajo zanesljiv partner EU-ja ne glede na carinske ukrepe.

Pogovori med Trumpom in Meloni ne zadevajo le carin, pač pa tudi druge teme, Meloni pa je že napovedala, da bo Italija dosegla dva odstotka BDP-ja porabe za obrambo, kot od članic zveze Nato zahteva Trump. Tega je Italijanka označila za fantastičnega voditelja.

"Italija je in bo ostala najboljša zaveznica ZDA v EU-ju, če jo bo še naprej vodila Meloni," je dejal Trump pozneje po kosilu in pogovorih v Ovalni pisarni. "Je fantastična oseba. V tej državi imamo veliko Italijanov in Trump jim je všeč," je še dodal.

Meloni se mu je zahvalila in dejala, da je sprejel njeno povabilo za obisk Italije in srečanje z evropskimi voditelji v bližnji prihodnosti. "Moj cilj je, da naredimo Zahod spet velik, in to lahko storimo skupaj. Ne govorim le zemljepisno, ampak civilizacijsko," je dejala premierka.

Trump je dejal, da Evropejcev ni nikoli opredelil kot "zastonjkarje". To sta storila obrambni minister Pete Hegseth in podpredsednik ZDA J. D. Vance, Trump pa se je z njima strinjal.

Prva evropska voditeljica pri Trumpu po napovedi carin

Meloni je še napovedala, da bodo italijanska podjetja v ZDA vložila deset milijard evrov, država pa bo povečala uvoz energije iz ZDA. Napovedala je še sodelovanje z ZDA pri vesoljskih raziskavah in pri potovanju na Mars, ni pa govorila o satelitskem omrežju Elona Muska Starlink.

Meloni je prva evropska voditeljica na obisku pri Trumpu, odkar je na začetku meseca napovedal vzajemne carine proti vsem državam sveta. Pozneje se je odločil, da bo za 90 dni šlo za 10-odstotne carine, v tem času pa se bodo ZDA pogajale z državami o tem.

Izjema je Kitajska, za katero so ZDA uvedle 145-odstotne carine, Kitajska pa za blago iz ZDA 125-odstotne. Peking drži Washington za vrat z blokado izvoza redkih zemljin, ki jih potrebujejo ameriška visokotehnološka podjetja in nad katerimi ima Kitajska skoraj popoln monopol.