"Odločili smo se, da vprašanja začetka pogajanj z Evropsko unijo ne bomo uvrstili na dnevni red do konca leta 2028. Prav tako zavračamo kakršno koli proračunsko podporo Evropske unije do konca leta 2028," je sporočila stranka Gruzijske sanje, potem ko je Evropski parlament pozval k ponovitvi spornih oktobrskih parlamentarnih volitev.
Čeprav ima južnokavkaška država cilj vključitve v EU vpisan v ustavo in je bila tradicionalno med najbolj prozahodno usmerjenimi nekdanjimi sovjetskimi republikami, pa so se odnosi z Brusljem v zadnjih mesecih močno ohladili.
EU je Gruziji status kandidatke za članstvo podelil decembra 2023, vendar so od takrat Gruzijske sanje sprejele niz za Bruselj spornih zakonov, vključno z zakonom o tujem vplivu, ki zaostruje nadzor nad civilno družbo, in zakonom o družinskih vrednotah, ki omejuje pravice skupnosti LGBTIQ.
Odnosi so se še bolj ohladili po oktobrskih volitvah, ki so jih po mnenju EU-ja zaznamovale resne kršitve in nepravilnosti. Opozicija in prozahodno usmerjena predsednica Salome Zurabišvili izidov volitev nista priznali.
Gruzijska prozahodna opozicija se je na napoved Gruzijskih sanj odzvala z jezo in pozvala k takojšnjim uličnim protestom. Vidni vodja opozicije Giorgi Vashadze je na Facebooku zapisal: "samooklicana, nelegitimna vlada je pravno podpisala izdajo Gruzije in gruzijskega ljudstva".
Zvečer se je pred poslopjem parlamenta v Tbilisiju zbrala množica podpornikov članstva v EU-ju, ki so protestirali proti odločitvi o prekinitvi pristopnih pogajanj. Protestniki so zbrali tudi pred sedežem vladajoče stranke in blokiralo ulice v prestolnici. Lokalni mediji poročajo, da so protesti izbruhnili tudi v drugih mestih po državi.
Predsednica Zurabišvili je obtožila vlado, da je s to potezo napovedala "vojno lastnemu ljudstvu, njegovi preteklosti in prihodnosti".
Kobahidze: Članstvo škodljivo za gospodarstvo
Gruzijske sanje pravijo, da se sčasoma še vedno želijo pridružiti EU-ju, kjer članstvo glede na javnomnenjske ankete podpira 80 odstotkov prebivalcev.
Vodja Gruzijskih sanj Irakli Kobahidze, ki so ga danes v parlamentu ob bojkotu opozicije znova potrdili za premierja, je dejal, da bi članstvo v EU-ju lahko škodovalo gruzijskemu gospodarstvu, saj bi se moral Tbilisi po njegovih besedah odpovedati trgovinskim sporazumom in dogovorom o brezvizumski ureditvi z drugimi državami.
Po navedbah strokovnjakov za ustavno pravo so sicer vsi sklepi novega parlamenta neveljavni, saj je bil sklican pred odločitvijo ustavnega sodišča glede zahteve predsednice.
Evropski poslanci pozivajo k novim volitvam
Evropski parlament je danes zavrnil izid oktobrskih volitev v Gruziji zaradi domnevnih nepravilnosti in pozval k ponovitvi volitev v roku enega leta. Opozoril je na nazadovanje demokracije v državi in Evropsko unijo pozval k uvedbi sankcij proti številnim gruzijskim politikom, med drugim tudi proti premierju Kobahidzeju in ustanovitelju Gruzijskih sanj Bidzinu Ivanišviliju.
Evropski poslanci so v nezavezujoči resoluciji, ki so jo sprejeli s 444 glasovi za, 72 proti in 82 vzdržanimi, pozvali EU, naj omeji formalne stike na ravni Unije z gruzijsko vlado in parlamentom, hkrati pa poudarili, da je bil zaradi nedavno sprejete protidemokratične zakonodaje, vključno z zakonom o preglednosti in tujem vplivu, proces vključevanja Gruzije v EU dejansko ustavljen. Odločno so obsodili tudi vmešavanje Rusije v demokratične procese v Gruziji z dezinformacijami.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v četrtek med obiskom v Kazahstanu pohvalil "pogum in značaj", ki so ju gruzijske oblasti po njegovih besedah pokazale pri sprejemanju zakona o tujih agentih, ki so ga domači kritiki primerjali s podobno rusko zakonodajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje