Hrvaško ministrstvo za kmetijstvo je na svoji spletni strani zapisalo, da so 14. avgusta skupaj z ustrezno dokumentacijo vložili pisni ugovor na predlog zaščitene geografske označbe proizvoda pod imenom ''kranjska klobasa'' in poslali tudi ustrezno obrazložitev ugovora.
Slovenija je kranjsko klobaso leta 2008 prehodno nacionalno zaščitila kot zaščiteno geografsko označbo, kar pomeni, da mora vsaj eden izmed proizvodnih postopkov potekati znotraj določenega geografskega območja, surovina za proizvodnjo pa lahko prihaja tudi zunaj tega geografskega območja. Evropska komisija je 18. februarja letos z objavo v uradnem listu kranjsko klobaso tudi priznala kot geografsko zaščiten slovenski proizvod, na kar lahko države članice in druge države v šestih mesecih pošljejo svoj ugovor.
Hrvaška letno proizvede za več kot deset milijonov evrov kranjskih klobas
To možnost je izkoristilo hrvaško ministrstvo za kmetijstvo, ki želi ''zaščititi domače proizvode'', med katerimi je po njihovem mnenju tudi kranjska klobasa, ki jo letno proizvedejo v vrednosti 80 milijonov kun (okoli deset in pol milijona evrov). ''Hrvaška gospodarska zbornica in hrvaški proizvajalci kranjske klobase so od leta 2010 zbrali vse pomembne zgodovinske dokaze in jih tudi priložili v ugovor, ministrstvo za kmetijstvo pa bo še dodatno okrepilo stališče Hrvaške v tem postopku,'' so še zapisali na spletni strani.
Zaščiti nasprotuje tudi Avstrija
Registraciji kranjske klobase je aprila letos nasprotovala tudi Avstrija. Dunaj je nasprotoval temu, da bi bila izdelava kranjske klobase dovoljena le v Sloveniji, saj bi bili s tem proizvajalci v Avstriji prisiljeni v preimenovanje uveljavljenega imena, ki je na Dunaju in v drugih avstrijskih deželah domače še iz časov habsburške monarhije.
Najstarejša omemba kranjske klobase leta 1896
Ena najstarejših pisnih omemb kranjske klobase je bila v kuharski knjigi “Süddeutche Küche” Katharine Prato leta 1896, kjer avtorica govori o načinu kuhanja. Zato je tudi geslo GIZ-a Kranjska klobasa zašpiljeno dobra od 1896. Najstarejše navodilo za izdelavo in pripravo kranjske klobase pa je bilo objavljeno leta 1912 v šesti izdaji “Slovenske kuharice” Felicite Kalinšek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje