V osnutku sklepov z zasedanja je zapisano, da je glavna haaška tožilka Carla Del Ponte z zadovoljstvom vzela na znanje prizadevanja Hrvaške, kljub temu pa jo spodbuja, naj jih v prihodnosti še okrepi.
Po napovedi diplomatov sicer ti sklepi ne bodo postali del sklepov vrhunskega zasedanja EU-ja, ki bo konec tedna. Na njem predvidoma splojh ne bodo govorili o Hrvaški ali kateri drugi širitveni temi. Več članic Unije, na čelu z Veliko Britanijo, pred začetkom pogajanj zahteva predajo nekdanjega generala Anteja Gotovine.
Hrvaška še ni pripravljena
V nedeljo je delovna skupina EU-ja za Hrvaško ocenila, da država še ni pripravljena na začetek pogajanj. Sodelovanje s haaškim sodiščem naj bi spet ocenili julija, po mnenju Del Pontejeve pa so za podrobnejšo oceno napredka podali šele v treh do štirih mesecih.
Hrvaška bi morala pogajanja začeti 17. marca letos, vendar Zagreb zaradi nezadostnega sodelovanja s Haagom ni dobil pozitivne ocene, s tem pa so se pogajanja za nedoločen čas prestavila.
Rupel obžaluje zastoj
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU-ja v Luksemburgu izrazil zaskrbljenost zaradi zastoja na poti Hrvaške proti povezavi ter poudaril, da se proces širitve EU-ja mora nadaljevati. Povedal je, da so zunanji ministri sklepe glede Hrvaške sprejeli po zelo burni razpravi, v kateri so bili zelo glasni tako zagovorniki kot nasprotniki začetka pogajanj. Rupla so presenetile besede komisarja za širitev Ollija Rehna, da polno sodelovanje pomeni aretacijo pobeglega hrvaškega generala Anteja Gotovine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje