Socialni vrh, ki sta ga odprla predsedujoča EU-ju Angela Merkel in predsednik Evropske komisije Barroso, bo obravnaval tri velike teme: znanje in inovacije, prilagodljivost in prožno varnost ter boljšo zakonodajo in integrirano presojo vplivov.
Merklova je v razpravi opozorila, da načela prožne varnosti ne razumejo vsi enako, zato je treba biti previden. Po Janševih besedah je v Sloveniji prav socialni dialog ublažil dvig inflacije ob uvedbi evra in med drugim dodal, da se je vlada s socialnimi partnerji posvetovala tudi ob sprejemanju paketa strukturnih reform.
Od Rima do Berlina
Nemška kanclerka je dejala, da naj bi berlinska izjava, ki bo predvidoma sprejeta 25. marca, ob 50. obletnici Rimske pogodbe, prizadevanjem za sprejem evropske ustavne pogodbe dala nov zagon, vključevala pa naj bi tudi omembo evropskega socialnega modela, saj so lahko evrospki državljani ponosni na dosežke na tem področju, v primerjavi s preostalim svetom.
Tripartitni socialni vrh je bil ustanovljen za posvetovanje med Svetom EU-ja, Evropsko komisijo in socialnimi partnerji. Sestavljajo ga premierji predsedujočega tria, Evropska komisija ter predstavniki delodajalcev in delojemalcev.
S svojim prispevkom sta tako kot predstavnika predsedujočega tria sodelovala tudi premierja Portugalske in Slovenije, Jose Socrates in Janez Janša. Svoje poglede sta predstavila še nemški minister za zaposlovanje in socialne zadeve Franz Muentefering ter evropski komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje