Predlog bo tak, da bo dejansko zagotovil solidarnost med vsemi članicami, je na plenarnem zasedanju evropskega parlamenta, ki razpravlja o begunski krizi v Sredozemlju, še povedal Juncker in pokritiziral odziv četrtkovega vrha EU-ja na begunsko krizo. Odziv vrha je bil takojšen, a ostaja neustrezen, ker izjava, ki jo je sprejel, ni tako ambiciozna, kot bi morala biti.
Komisija naj bi tako pripravila predlog za geografsko ustrezno prerazporeditev beguncev, ki so upravičeni do mednarodne zaščite. Sistem kvot bo predlagal 13. maja.
Za zavezujoč mehanizem za razporeditev beguncev po EU-ju se sicer zavzemajo v desnosredinski Evropski ljudski stranki (EPP), ki sodi v Junckerjevo politično družino, podporo pa so ji že napovedali evropski socialdemokrati (S&D).
Prebežniki, ki jih bo sprejela Slovenija, bodo imeli status begunca
Slovenija bi lahko sprejela od 15 do 20 beguncev, ki bodo v okviru pilotnega projekta preselitve beguncev dobili mednarodno zaščito, status begunca. "Status begunca pomeni, da bodo imeli stalno bivališče in v Sloveniji lahko ostanejo vse življenje," je nedavno pojasnila generalna direktorica direktorata za migracije in integracijo na notranjem ministrstvu Nina Gregori. Tak posameznik lahko v skladu z zakonom o tujcih vloži prošnjo za združitev družine, po odločitvi ministrstva pa se ji lahko pridružijo družinski člani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje