Podatki Organizacije združenih narodov so zelo jasni – letos bo človekoljubno pomoč potrebovalo več kot 235 milijonov ljudi po vsem svetu, kar bo skorajda 40-odstotni porast glede na preteklo leto. Hkrati pa se bo prepad med potrebami in sredstvi, ki so na voljo za pomoč, še povečal.
Unija največja darovalka na svetu
Lenarčič je prepričan, da je nujno razširiti seznam darovalcev pomoči in povečati njen obseg pri že obstoječih, saj bo le tako mogoče pokriti povečane potrebe po pomoči.
EU, ki je s 36 odstotki vse svetovne človekoljubne pomoči osrednji darovalec, želi okrepiti učinkovitost pri zbiranju in razdeljevanju tovrstne pomoči.
Reševanje vzrokov kriz
Po komisarjevih besedah bosta med ukrepi tudi prilagodljivejši način financiranja in sodelovanje s krajevnimi organizacijami.
Unija bo, če bo potrebno, pripravljena uporabiti tudi dodatne zmogljivosti. Tako namerava vzpostaviti zmogljivosti za človekoljubno ukrepanje, kar bo zagotavljalo hitro in učinkovito delovanje v primeru potreb.
V večji meri se želi ukvarjati tudi z reševanjem vzrokov kriz, in sicer v tesnem sodelovanju z vsemi, ki pomagajo pri vzpostavljanju miru ali zagotavljanju razvojne pomoči.
EU bo dal še večji poudarek spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava. Sicer pa izsledki raziskave Eurobarometer kažejo, da kar 91 odstotkov vprašanih na človekoljubne dejavnosti Unije v svetu gleda pozitivno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje