Marta Kos bo mandat komisarke nastopila v nedeljo. Foto: zajem zaslona / Televizija Slovenija
Marta Kos bo mandat komisarke nastopila v nedeljo. Foto: zajem zaslona / Televizija Slovenija

Skupaj s komisarko za širitev Marto Kos bosta v soboto v Kijev odpotovala še novoizvoljeni predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, ki bo mandat prav tako nastopil v nedeljo, in nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas.

Takoj za Ukrajino pa bo nova komisarka za širitev obiskala Neum v Bosni in Hercegovini, je napovedala. V Odmevih pa je zanikala, da utegne dogajanje okrog Ukrajine bolj zaznamovati njen mandat, kot pa denimo širitev na države Zahodnega Balkana.

"Ne samo obnova Ukrajine, tudi celoten proces pogajanja za vstop Ukrajine v Evropsko unijo je v mojem portfelju. Ukrajina po eni strani narekuje tempo zaradi tega, ker je prvič, odkar imamo Evropsko unijo, da se ena od držav kandidatk pogaja, ko je pri njej doma vojna. Ampak to ne pomeni, da bo zahodni Balkan ostal v ozadju. Nasprotno, vsaki državi članici ali pa kandidatki je prepuščeno, v kakšnem tempu bosta to približevanje Evropski uniji in potem tudi vstop potekala. Opažamo pa seveda, da je zaradi vojne v Ukrajini neka nova dinamika, opažamo tudi seveda tekmovalnost med samimi državami kandidatkami na Zahodnem Balkanu. Tako da pričakujemo, da prvič po 10 letih obstaja realna možnost, da v času mojega mandata pripeljemo eno ali celo dve državi do konca pogajanj," je povedala slovenska komisarka Marta Kos.

Pojasnila je tudi, da je v njeni misiji zapisano, da tako obnova Ukrajine kot tudi celotni pogajalski proces spadata v njen portfelj. "Seveda bova pa z visoko predstavnico s Kajo Kalas tesno sodelovali," je dejal in dodala, da se bo morala z Ukrajino ukvarjati "velika večina komisarjev, seveda na čelu z našo predsednico Ursulo von der Leyen".

Sorodna novica Evrokomisarje potrdili s 370 glasovi. Von der Leyen: Danes je dober dan za Evropo.

Slovenska evropska komisarka je tudi poudarila, da bo kljub gospodarskim težavam EU-ja in varnostno-obrambnim vprašanjem širitev ena od prioritet Evropske komisije. "Lahko smo slišali našo predsednico Ursulo von der Leyen, ko je omenjala portfelj širitve v povezavi z zagotavljanjem varnosti v Evropi, in to se mi zdi pomembno, da je širitev leta 2024 nekaj povsem drugega, kot je bila pred petimi leti. To vemo tudi iz izkušenj vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, ko svoboda in mir nista bila toliko v ospredju, kot sta trenutno. S tem se na neki način vračamo k osnovam, zakaj je Evropska unija sploh nastala. To pa je zagotavljanje miru in seveda tudi svobode na naši celini," je dejala Kos.

Ob tem je poudarila, da je bilo v zadnjih letih z vsemi državami kandidatkami za članice EU-ja zaprtih le pet pogajalskih poglavij. "Upam, da jih bomo letos še štiri na račun Črno gore. Moja vizija pa je, da bi lahko do konca mojega mandata zaprli več poglavij, verjetno celo več kot sto," je še poudarila nova komisarka.

Na vprašanje o težavnem sestavljanju komisije pa je dejala, da Evropski parlament odraža evropske volitve, ki pa ne odražajo tega, koga so vlade držav članic predlagale za komisarske kandidate. "Danes je to prišlo precej do izraza, do izraza je prišlo tudi to, da se je Evropski parlament obrnil v desno, in tudi to, da bo v prihodnje vedno težje iskati večino," je dejala.

Kljub temu, da je večina slovenskih evropskih poslancev ni podprla, si ne zna "predstavljati, da ne bi sodelovala s poslanci" v bodoče. Kakšno bo to sodelovanje, pa je odvisno tako od komisarjev kot od pričakovanj poslancev. In ta so zelo visoka, meni.

Izpostavila je tudi pomen sodelovanja z nacionalnimi vladami, tudi slovensko, saj nenazadnje o vstopu kandidatk v EU odločajo države članice.

Evropski parlament je danes na zasedanju s 370 glasovi za potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen. Proti je glasovalo 282 evropskih poslancev, 36 pa se jih je vzdržalo. Nova komisija bo mandat nastopila v nedeljo.

Večinska podpora novi Evropski komisiji