Zastavi Ukrajine in Evropske unije. Foto: EPA
Zastavi Ukrajine in Evropske unije. Foto: EPA

Na vprašanje, ali bi se Ukrajina nekoč lahko pridružila Evropski uniji, je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov odgovoril: "Ukrajina ima suvereno pravico do tega, da se pridruži EU-ju." "Govorimo o procesih integracije in gospodarskega povezovanja. In tu seveda nihče ne more narekovati ničesar nobeni državi in tega ne bomo počeli," je dejal Peskov.

A povsem drugače po besedah Peskova v Moskvi gledajo na članstvo sosednjih držav v vojaških zavezništvih. "Glede varnostnih vprašanj, povezanih z obrambo ali vojaškimi zavezništvi, imamo seveda povsem drugačno stališče," je zatrdil.

Ukrajina si že dolgo prizadeva za članstvo v EU-ju in je junija lani začela pristopna pogajanja, zdaj pa čaka na začetek vsebinske faze pogajanj, ki se začnejo z odprtjem prvega sklopa poglavij, povezanih z vladavino prava. Odločitev o začetku vsebinske faze pogajanj morajo sprejeti države članice Unije, kar v Bruslju upajo, da se bo zgodilo letos.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je lani novembra potrdila evropsko zavezanost Ukrajini. "Naj ne bo nobenega dvoma, da si želimo, da bi bila Ukrajina del EU-ja," je dejala in poudarila, da bo unija stala Ukrajini ob strani, dokler bo treba.

ZDA ne vidijo Ukrajine v Natu

Kijev si prizadeva tudi za članstvo v Natu, a je prejšnji teden doživel hladen tuš, ko je novi ameriški obrambni minister Peter Hagseth dejal, da ZDA ne vidijo članstva Ukrajine v severnoatlantskem zavezništvu kot del rešitve za končanje vojne.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je članice Nata vztrajno prepričeval, da Ukrajino povabijo v severnoatlantsko zavezništvo, je po izjavah Hagsetha dejal, da bo morala Ukrajina podvojiti število vojakov, če ne bo postala članica Nata. "Če ne bomo imeli Nata, pravega Nata, bomo Nato ustvarili v Ukrajini," je zatrdil.