"Ne želiva zanikati ali odpraviti schengenskega sporazuma, vendar so v izjemnih okoliščinah spremembe potrebne," je dejal italijanski premier Silvio Berlusconi po srečanju s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem, na katerem sta podpisala skupno pismo Evropski komisiji, v katerem pozivata k spremembam sporazuma, ki odpravlja mejni nadzor na notranjih mejah med državami podpisnicami.
Francija zavrača begunce
"Imamo evro, reformirali smo evropsko gospodarstvo – radi bi videli, da bi se enako zgodilo s schengnom," je dodal Sarkozy. Pogajanja o schengenskem sporazumu so potekala več let, zato reforma pogodbe zagotovo ne bo enostavna.
Odnosi med Rimom in Parizom so napeti, odkar je pred nekaj tedni Italija, potem ko evropske države niso bile pripravljene prevzeti dela beguncev, podelila potovalne vizume na tisoče priseljencem, ki so prispeli na njene obale, in jim tako omogočila potovanje v druge države schengenskega sporazuma.
Več solidarnosti pri krizah z begunci
Berlusconi je dodal, da bi moralo med evropskimi državami veljati "načelo solidarnosti" in da držav ob Sredozemskem morju ne bi smeli pustiti, da se same spopadajo s težavami, ki jih predstavljajo množice nezakonitih priseljencev.
Med nezakonitimi priseljenci jih je na tisoče, ki so pobegnili pred nasiljem v Tuniziji in se želijo pridružiti sorodnikom v Franciji, s katero je Tunizija zgodovinsko povezana. Francoske oblasti nezakonite priseljence - na jug Italije jih je samo letos prispelo okoli 25.000, večinoma iz Severa Afrike - na meji prestrezajo in vračajo v Italijo. Pariz je Rimu očital, da namerno krši schengenska pravila, da bi se znebil beguncev.
Sprememba schengna in krepitev Frontexa
Italija in Francija nameravata sodelovati pri pripravi sprememb schengenskega sporazuma, ki naj bi omogočile odpravo veljavnosti določil o prostem gibanju znotraj območja, okrepile pa naj bi tudi evropsko agencijo za nadzor meja Frontex.
Berlusconi in Sarkozy sta pozvala tudi k povečanju gospodarske pomoči severnoafriškim državam. Pismo naj bi bilo podlaga za razpravo na zasedanju Evropske komisije 4. maja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje