Deli in vladaj. Taki se zdijo obrisi strategije nove britanske premierke Mayeve na njeni prvi poti k pogajalcem z nasprotne strani mize. In še - ni odpotovala v Bruselj, na institucije Unije, ampak k dvema ključnima članicama. Igranje na karto razlik med njima bi Mayevi utegnilo koristiti.
Vsaj na prvi pogled pa so bila sporočila iz Pariza enaka kot v Berlinu, predvsem kar zadeva ključno izhodišče: če bo želela dostop do notranjega trga, bo morala sprejeti tudi prost pretok oseb, torej delavcev, ne le blaga, storitev in kapitala.
Mayeva je ponovila, da pogajanj z aktiviranjem 50. člena evropske pogodbe ne bo začela pred začetkom prihodnjega leta. "Smiselno je, da potekajo čim mirneje in čim bolj urejeno, za to pa so potrebne priprave," je pojasnila. A je v Parizu naletela na manj razumevanja kot v Berlinu. "Treba jih je začeti čim prej, na podlagi ameriškega predloga, to je v interesu obeh strani," je dejal Hollande.
Da bo Francija trša pogajalka, je bilo pričakovano, saj je zaradi vse večje popularnosti skrajno desne nacionalne fronte v zahtevnejši notranjepolitični situaciji manj kot leto dni pred volitvami.
Poleg tega je bila Nemčija praviloma bliže Združenemu kraljestvu kot Francija - delili sta podobne poglede, ko gre za prosto trgovino, proračunsko disciplino, medtem ko je Pariz in London povezovalo na primer sodelovanje v mednarodnih operacijah.
Hollande in Mayeva pa sta po srečanju tudi poudarila, da je dogovor o varnosti na območju Calaisa oziroma vstopa v evrotunel koristen za obe državi in naj bi ga ohranili, ne glede na brexit. Oba pa želita najti način za tesno gospodarsko sodelovanje tudi po britanskem izstopu iz Unije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje