"Odločila sem se, da bom vodila Brate Italije v vseh petih italijanskih volilnih okrožjih," je sporočila Giorgia Meloni ter dejala, da želi, da bi imela v Evropski uniji večino desnica.
Svojo odločitev je uradno oznanila na programski konferenci Bratov Italije v Pescari, na kateri je spomnila na prejšnje evropske volitve leta 2014, ko stranki ni uspelo doseči štiriodstotnega volilnega praga, in leta 2019, ko je osvojila 6,5 odstotka glasov. "V šestih letih smo pridobili dva odstotka in v zadnjih treh smo dosegli 26,5 odstotka," se je pohvalila Meloni, a ob tem opozorila, da jih to ne sme pripeljati v samozadovoljstvo in samohvalo, saj to ni nekaj večnega, ampak si je treba tudi v prihodnje to zaslužiti.
V zadnjem sklicu Evropskega parlamenta so Bratje Italije dobili šest evropskih poslancev, medtem ko jim javnomnenjska anketa, ki jo je za Euronews pripravil Ipsos, na letošnjih evropskih volitvah napoveduje 27 odstotkov osvojenih glasov in do 24 evropskih poslancev. Stranka Giorgie Meloni je trenutno na evropski ravni del desničarske politične skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR).
To, da bo nosilka liste, še ne pomeni, da Giorgia Meloni, ki je od jeseni 2022 na čelu italijanske vlade, načrtuje odhod v Evropski parlament. Tudi njen kolega iz stranke Naprej Italija Antonio Tajani bo kandidiral, tako kot vodja opozicijskih socialdemokratov Elly Schlein, cilj vseh kandidatur pa je dati zagon strankam na evropskih volitvah.
Želja po desnosredinski koaliciji
"Italijanske volivce želim vprašati, ali so zadovoljni z našim delom. Če ste, prosim, pojdite na volitve in obkrožite moje ime," je dejala na srečanju podpornikov stranke. "Imam se za vojaka in vojak se mora po mojem mnenju vedno boriti v prvi liniji," je utemeljila odločitev, da bo nosilka liste svoje stranke. Upa, da bo s tem okrepila položaj Bratov Italije v Evropskem parlamentu.
Giorgia Meloni je še dejala, da je cilj, da bi v Evropskem parlamentu desnica oziroma desna sredina imela večino. "Tako bo Evropa lahko še bolj podprla italijanske načrte," je dodala.
Dejala je, da želijo končati nenaravne koalicije z levimi strankami na evropski ravni. "Po italijanskem zgledu želimo, da v Evropi vlada desnosredinska koalicija. To bi bila revolucija v evropski politiki. Naš cilj je, da levico pošljemo v opozicijo, kar je velik izziv, ampak lahko nam uspe," je dejala.
V govoru na programski konferenci je zatrdila, da je njena vlada Italijo znova postavila v središče Evrope in mednarodne politike. Pripisala si je zasluge za sklenitev dogovora s Tunizijo in Egiptom glede upravljanja migracij, hkrati pa napadla levico, ki je zagrozila z izključitvijo albanskega premierja Edija Rame iz socialistične internacionale zaradi dogovora z Italijo o migrantskih sprejemnih centrih na albanskem ozemlju, namesto "da bi se mu zahvalili".
Italijanska premierka je kritizirala evropski zeleni dogovor in evropske "birokrate v steklenih palačah", ki se morajo po njenih besedah glede električnih avtomobilov malo ustaviti in razvoj čistih tehnologij prepustiti raziskovalcem, trgu in podjetjem, pa tudi državam članicam, ki se morajo same odločiti, kako doseči te cilje na osnovi svojega socialnega modela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje