Merklova je pred evropskimi parlamentarci opozorila, da je Evropska unija lahko pol stoletja obstala le zaradi preseganja različnosti med narodi in skupnih vrednot, ki temeljijo na svobodi vsakega posameznika.
Ključnega pomena bo ustavna pogodba
V predstavitvi programa se je zavzela zlasti za obnovo dialoga o evropski ustavni pogodbi, bistvenega elementa za potrebne notranje in zunanje spremembe EU-ja. Velik poudarek je namenila varnostni politiki Uniji, za katero je po njenem mnenju stabilnost zahodnega Balkana bistvenega pomena. Brez evropske perspektive za države zahodnega Balkana ne bo stabilnosti, je opozorila, medtem ko bi se morale razmere na Bližnjem vzhodu reševati v sodelovanju z ZDA, ZN-om in Rusijo.
Merklova je poudarila potrebo po tesnem sodelovanju z ZDA in nujnem čimprejšnjem dogovoru o perečih gospodarskih vprašanjih, medtem ko je v zvezi z Rusijo povedala, da bo Unija verjetno še pod nemškim predsedstvom začela pogajanja o novem partnerskem sporazumu s to državo, katerega osrednji del bo namenjen prav poglavju energije.
Energija, obnovljivi viri in podnebne spremembe so temeljni izzivi
Nemoteno zagotavljanje energije tudi s pomočjo obnovljivih virov in podnebne spremembe je Merklova označila za temeljne izzive 21. stoletja. Zavzela se je tudi za zmanjšanje birokracije EU-ja in izpolnjevanje sprejetih dokumentov, zlasti lizbonske strategije.
Glede trojnega predsedstva, ki ga Nemčija začenja skupaj s Portugalsko in Slovenijo, pa Merklova meni, da prinaša več kontinuitete v delovanje Unije.
Andrej Leban
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje