Nemčija in Francija se ne strinjata o spremembi vloge ECB-ja za reševanje članic območja evra v dolžniških težavah. Predlogi sprememb pogodbe, ki jih bosta Nemčija in Francija pripravili do decembrskega vrha EU-ja, se bodo dotikali zgolj napovedane okrepitve gospodarskega upravljanja v območju evra v smeri večje integracije javnofinančnih in gospodarskih politik ter strožjega proračunskega nadzora, sta Merklova in Sarkozy sporočila po srečanju z italijanskim premierjem Mariem Montijem.
"Delujemo dolgoročno"
Merklova je napovedala, da bodo spremembe dale jasno vedeti, da mora območje evra narediti korak k fiskalni uniji in tako izraziti prepričanje, da morajo biti javnofinančne in gospodarske politike tesneje usklajene, če si države delijo skupno valuto. "Izgubljeno je bilo politično zaupanje v Evropo in nazaj ga lahko pridobimo zgolj politično," je dejala nemška kanclerka. "Poskušamo oblikovati strategije, da se znova vrnemo na pot rasti in zaupanja. Delujemo dolgoročno in ne za naslednje pol ure," je dodal Sarkozy.
Kljub pozivom Francije in nekaterih ranljivih članic evrskega območja, da naj ECB prevzame vlogo posojilodajalca državam v skrajni sili in tako neomejeno odkupuje državne obveznice članic območja evra v dolžniških težavah, je očitno prevladalo neomajno stališče Nemčije. Berlin že ves čas odločno nasprotuje temu, da bi se ECB oddaljil od osnovnega mandata boja proti inflaciji in z neomejenim odkupovanjem državnih obveznic monetizirala dolg ranljivih članic območja evra. Nemčija se boji inflacijskih učinkov takega početja, prepričana pa je tudi, da to ne bi rešilo trenutne krize, saj bi predstavljalo potuho pred izvajanjem reformne politike in skrbjo za javnofinančno disciplino.
Nemčija proti drugačni vlogi ECB-ja
"ECB je neodvisen. Zadolžena je za stabilnost valute," je poudarila Merklova. Sarkozy je ob tem zatrdil, da so se vsi trije voditelji strinjali, da se je treba iz spoštovanja do neodvisnosti osrednje denarne ustanove območja evra izogibati "pozitivnim in negativnim zahtevam do ECB-ja". Le nekaj ur pred tem je francoski zunanji minister Alain Juppe ponovil francosko stališče, da bi moral ECB pri reševanju dolžniške krize v evrskem območju odigrati ključno vlogo. Zaradi poglabljanja dolžniške krize in njene selitve v osrednje članice območja skupne valute je pod vse večjim vprašajem najvišja bonitetna ocena Francije. Izguba trojnega A bi pomenila resen udarec za Francijo, njene banke in za stabilnost celotnega območja evra.
Italija odločena, da se spopade z izzivi
Voditelji Nemčije, Italije in Francije so se pogovarjali tudi o ukrepih Rima v boju proti dolžniški krizi. Italija se je zaradi prezadolženosti znašla pod velikimi pritiski finančnih trgov in je poleg Grčije v središču pozornosti Evrope, predvsem zaradi skrbi, da zdajšnji mehanizmi za zaščito evra ne bi bili dovolj za pomoč temu tretjemu največjemu gospodarstvu v evrskem območju.
Monti je zagotovil, da bo Italija izpeljala zastavljeni program javnofinančne konsolidacije in strukturnih reform, katerega cilj je zagnati gospodarsko rast in do leta 2013 zagotoviti izravnan proračun. Merklovi in Sarkozyju je predstavil reformni in varčevalni program in zagotovil, da bo Italija "naredila svojo domačo nalogo". Ta je zaradi visoke, pa čeprav stabilne, ravni javnega dolga toliko zahtevnejša. V zadnjih dneh je Monti s svojimi izjavami namigoval, da Italija zaradi trenutnih razmer ni več čisto prepričana o svojih fiskalnih zavezah. Nemško-francoski dvojec je italijanskemu kolegu zagotovil vso podporo, napovedala pa sta tudi, da bosta kmalu obiskala Rim.
Monti z evropskimi voditelji
Monti se je ta teden v Bruslju že srečal s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem. Po srečanju z Barrosom je Monti zagotovil, da se je Italija odločena spopasti z ogromnimi izzivi za izvedbo potrebne fiskalne konsolidacije in spodbujanje rasti.
Od Montija, sicer dvakratnega evropskega komisarja, EU pričakuje odločne ukrepe za zmanjšanje ogromnega italijanskega dolga in strukturne reforme, ki bodo spodbudile gospodarsko rast.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje