V Berlinu si želijo vzpostaviti tak sistem, da bi v teh primerih večje breme nosili zasebni upniki in razbremenili davkoplačevalce. Kot piše Spiegel, želi nemška kanclerka Angela Merkel na ta način pomiriti nezadovoljstvo Nemcev, ki zaradi dogodkov preteklih mesecev kažejo vse manj zadovoljstva nad članstvom Nemčije v Evropski uniji in v območju evra.
Večje sodelovanje zasebnikov
Nemški davkoplačevalci se namreč v večini niso strinjali z odločitvami Nemčije in preostalih držav iz evrske skupine, da v primeru Grčije privolijo v mehanizem za pomoč Grčiji in za zagotavljanje stabilnosti evra, ki naj bi se sprožil v primeru, če bi se še katera druga članica evrskega območja znašla v dolžniških težavah.
V Berlinu naj bi tako pripravljali sistem, po katerem bi se zasebni lastniki dolžniških instrumentov držav v težavah dogovorili o reprogramiranju dolgov, usklajeno privolili v nižje donose iz svojih naložb oz. na odpis dela dolgov.
Po zgledu "pariškega kluba"
Šlo naj bi torej za vzpostavitev neke vrste Berlinskega kluba mednarodnih upnikov razvitih držav, po vzoru Pariškega kluba javnih upnikov in Londonskega kluba zasebnih upnikov, ki urejata vprašanja, povezana z dolgovi držav v razvoju.
Zaenkrat gre po pisanju Spiegla za notranji dokument nemške vlade, v mehanizmu, če bodo vanj privolile tudi druge članice unije in druge svetovne države, pa bi v največji meri sodelovali predvsem finančne ustanove in skladi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje