V okviru zasedanja so imeli na dnevnem redu tudi dve temi s področja vizumske politike. V razpravi o spremembi suspenzivne klavzule, ki omogoča začasno uvedbo vizumov za državljane tretjih držav, so podprli predlog, ki je bil dosežen že na delovni ravni, in opozorili na pomen tega mehanizma. Pri suspenzivni klavzuli gre za mehanizem, ki v primeru, da so izpolnjeni določeni pogoji, omogoča začasno uvedbo vizumov za določeno državo brez dejanske spremembe uredbe.
Novi mehanizem predvideva predvsem krajše obdobje opazovanja zadevne tretje države, širi pogoje za ponovno uvedbo vizumskega režima in vzpostavlja delni avtomatizem pri pripravi predloga za uvedbo v primeru izpolnjenih pogojev. Ministri so razpravljali tudi o predlogu Evropske komisije, ki je nedavno predlagala odpravo vizumov za državljane Turčije, Ukrajine, Gruzije in Kosova. Večina ministrov je izrazila zadržanost do tega predloga, je povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Andrej Špenga, ki se je udeležil današnjega zasedanja v Bruslju.
Turčija še ne izpolnjuje vseh pogojev
Problematični sta zlasti Turčija in Ukrajina, saj gre za veliki državi. Turčija tudi še ne izpolnjuje vseh pogojev za odpravo vizumov. Med drugim ostaja odprto vprašanje spremembe protiteroristične zakonodaje in okrepljenega sodelovanja z Europolom. Pri Ukrajini pa je problem predvsem to, da je v državi razseljenih skoraj dva milijona ljudi, ki bi po odpravi vizumske obveznosti potencialno lahko prišli v Evropsko unijo.
"Na koncu smo se strinjali, da je ključno, da so izpolnjeni vsi pogoji, preden sploh lahko odločamo o odpravi vizumske obveznosti," je še dejal Špenga. K temu vprašanju se bodo ministri znova vrnili na junijskem zasedanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje