Foto: EPA
Foto: EPA

"EU pozivamo, naj ne gre po tej napačni poti. V nasprotnem primeru bo Kitajska sprejela odločne ukrepe za zaščito naših legitimnih ter zakonitih pravic in interesov," je sporočil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Veng Venbin, ki se je s tem odzval na poročilo časopisa Financial Times (FT) o novih ukrepih EU-ja proti Rusiji.

O predlogih novega paketa sankcij bodo članice Unije predvidoma razpravljale v sredo v Bruslju, sprejele pa naj bi ga še ta mesec. Po navedbah FT-ja je Evropska komisija predlagala, da se v novi sveženj sankcij vključijo ukrepi proti sedmim kitajskim podjetjem, ki naj bi Rusiji dobavljala izdelke, ki bi jih ta lahko uporabila pri proizvodnji in uporabi orožja.

Med podjetji, ki bi bila lahko tarča sankcij Bruslja, je po poročanju FT-ja tudi kitajski proizvajalec polprevodnikov 3HC, ki ga sumijo, da se je poskušal izogniti nadzoru izvoza z namenom dobave elektronskih delov ruski vojaški in oborožitveni industriji.

Med sedmimi podjetji naj bi bili tudi dobavitelji mikroelektronike King Pai Technology, Sinno Electronics in Sigma Technology, ki so že tarča sankcij ZDA.

V zadnjih mesecih je Kitajsko obiskalo več evropskih voditeljev. Nazadnje sta se na začetku aprila tam mudila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in francoski predsednik Emmanuel Macron. Med drugim sta pozdravila pripravljenost kitajskega predsednika Ši Džinpinga na pogovore z ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim in Peking posvarila pred morebitno dobavo orožja ali vojaške opreme Rusiji.

Sredi aprila je nato v Evropskem parlamentu potekala razprava o odnosih EU-ja s Kitajsko, na kateri je Ursula von der Leyen poudarila, da EU ostro nasprotuje enostranskim spremembam statusa quo glede Tajvana. Ob tem je dejala, da mora biti evropski pristop do Kitajske prilagojen evropskim zahtevam na področjih gospodarstva in nacionalne varnosti.