Poklukar je Evropsko komisijo pozval k dejavnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju ne le državam Evropske unije, ampak tudi državam Zahodnega Balkana. Foto: EPA
Poklukar je Evropsko komisijo pozval k dejavnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju ne le državam Evropske unije, ampak tudi državam Zahodnega Balkana. Foto: EPA

Migracije so bile ob boju proti organiziranemu kriminalu glavna točka razprav v madžarski prestolnici, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Glede prihodnosti sodelovanja v EU-ju je Poklukar povedal, da je nov zakonodajni okvir, sprejet v okviru pakta o migracijah in azilu, glavno vodilo pri spopadanju z neregularnimi migracijami.

Skupaj s kolegi je ob tem poudaril pomen celovitega pristopa k upravljanju migracij, ki mora vključevati sklepanje ustreznih partnerstev s tretjimi državami, boj proti tihotapskim mrežam in zagotavljanje zadostnih finančnih sredstev za vse aktivnosti.

Poklukar je ob tem poudaril pomen vračanja prebežnikov, ki ne izpolnjujejo pogojev za bivanje. Dejal je, da bi to moralo biti učinkovito in trajno. Ob tem je komisijo pozval k dejavnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju državam Zahodnega Balkana, so sporočili.

Na področju boja proti tihotapljenju in trgovini z ljudmi je izrazil željo, da bi evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex čim prej končala pogajanja z vsemi partnerji na Zahodnem Balkanu in začela delovati operativno.

Glede organiziranega kriminala je dejal, da bi bilo na ravni EU-ja treba uskladiti zakonodajo, saj bi na tej enotni osnovi lažje preiskovali čezmejni organiziran kriminal. "Za uspešen boj proti organiziranemu kriminalu sta ključna mednarodno sodelovanje in pravočasna izmenjava operativnih informacij. Hitri izmenjavi informacij morata slediti njihova analiza in boljše povezovanje, ukrepom policijskih organov pa učinkovit pravosodni odziv," je v razpravi povedal minister.