Pri ključnem vprašanju, načinu odločanja v Svetu EU-ja, kjer so zastopani interesi držav članic, predlaga uvedbo dvojne večine, po kateri bi za sprejetje odločitve moralo glasovati najmanj 55 odstotkov držav članic, ki bi hkrati predstavljale najmanj 65 odstotkov vsega prebivalstva EU-ja.
Predsedstvo tudi predlaga, da lahko sprejetje posamezne odločitve preprečijo najmanj štiri države, delež prebivalstva, ki bi ga zastopale, pa ne bi bil določen, kar naj bi zadovoljilo predvsem tiste države, ki se bojijo bojijo izgube svoje teže. Med te države vsekakor spadata Španija in Poljska.
Komisija brez polne moči pri finančni disciplini?
Irski predlog se je dotaknil tudi finančne discipline, ki jo morajo upoštevati njene članice. Po njem bi komisija določila, katera članica je prekoračila pravila, nato pa bi članice z večino določile merila, s katerimi bi "prestopnica" popravila svojo finančno situacijo.
Ena država - en komisar do leta 2014
Glede sestave Evropske komisije pa predsedstvo predlaga, da bi ta do leta 2014 delovala po načelu enega komisarja na državo članico, potem pa bi bilo število komisarjev skrčeno na skupaj 18, vključno s predsednikom komisije in zunanjim ministrom EU-ja.
V primeru Evropskega parlamenta pa Dublin predlaga dvig najmanjšega števila poslancev na članico iz štiri na šest, pri čemer pa skupno število poslancev ne bi smelo presegati številke 745 ali 750.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje