Center za evropsko prihodnost, ki bo imel sedež na gradu, bo po besedah Janeza Janše omogočal vsebinsko in tehnično pomoč državam z evropsko perspektivo, da se bodo lahko uspešno spopadale z zahtevami integracijskega procesa.
Minister Rupel je v svojem govoru predstavil načrte in cilje Centra in poudaril, da Eu potrebuje pravočasen odgovor o ustavni pogodbi, saj ne želimo, da bi imelo to vprašanje negativen vpliv v prihodnjih širitvah.
Odprtja so se udeležili tudi zunanja ministra BiH-a Mladen Ivanić in Črne gore Miodrag Vlahović, nekdanji zunanji ministri Nemčije, Norveške in Srbije in Črne gore, Hans-Dietrich Ganscher, Jan Petersen in Goran Svilanovič ter nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Viktor Jackovich.
Grad Jablje, katerega 700 milijonov tolarjev vredno obnovo je sponzoriralo kmetijsko ministrstvo, bo med slovenskim predsedovanjem EU-ju leta 2008 stičišče protokolarnih dejavnosti.
Center za evropsko prihodnost (CEP) je bil ustanovljen leta 2004 kot Center za podporo pri približevanju EU-ju, a je ministrstvo za zunanje zadeve ta naziv ocenilo kot premalo prepoznaven in ga zato preimenovalo.
Kaj sploh je CEP?
CEP je nepridobitna ustanova, ki jo financira vlada. V letošnjem proračunu je zanj predvidenih 150 milijonov tolarjev, v proračunu za prihodnje leto pa še 90 milijonov tolarjev več. CEP bo skušal sredstva pridobiti tudi na mednarodnih in državnih razpisih.
Stroški MZZ-ja (v SIT):
- Ministrsko srečanje Ovseja v
Ljubljani: 600 mio.
- Center za evropsko prihodnost v
letu 2006 in 2007: 390 mio.
- Predsedovanje EU-ju v prvi
polovici leta 2008: 13.000 mio.
Vir: Finance
CEP bo zagotavljal vsebinsko in tehnično pomoč vladam, zasebnim ustanovam in nevladnim organizacijam v partnerskih državah prek seminarjev, konferenc, okroglih miz itd. Pospeševati želi dejavnosti, usmerjene k izboljšanju dialoga med narodi, kulturami in religijami. Med aktualnimi projekti CEP-a so na primer izobraževanje kosovskih in nato še makedonskih uradnikov.
Tudi očitki o potratnosti
Odprtje centra na gradu Jablje pa ni pozitivno sprejeto na vseh straneh. Medtem ko je vlada na odprtje gradu ponosna, nekdanji minister za evropske zadeve Milan M. Cvikl opozarja, da bi center popolnoma ustrezno lahko deloval v Ljubljani in da za svoje delo ne potrebuje takšnega objekta.
Za drugačno uporabo obnovljenega objekta se zavzema tudi občina Mengeš, ki si v gradu želi dejavnosti, od katerih bi imeli korist tudi domačini. Župan Tomaž Štebe opozarja tudi na nujnost obnove grajskih hlevov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje