Kot je povedal Pahor, bo Slovenija pobude preučila, vendar pa za to potrebuje čas. Podrobnosti o pobudah Rehn ni želel navesti. O tem se je po njegovih besedah namreč treba pogovoriti tudi s hrvaško stranjo.
Pahor in Rehn sta se strinjala, da sta potrebni potrpežljivost in odločnost, da bosta sosedi lahko prišli do zadovoljive rešitve vprašanja meje. "Če obe državi menita, da bi bila kakršna koli pomoč Evrope pri tem dobrodošla, bo Evropska komisija preučila možnosti za to," je povedal.
Evropski komisar za širitev je poleg tega pozdravil slovenski trud za vzpostavitev stabilnosti in napredka na Zahodnem Balkanu.
Pahor: Slovenija bo vztrajala pri svojem
Slovenski premier Pahor je sicer ponovil, da mora za nadaljevanje širitvenega procesa EU s Hrvaško, kar se tiče slovenske strani, priti do spremembe okoliščin, ki so slovenski politiki narekovale, da je blokirala odprtje poglavij v pristopnih pogajanjih. Kot je dejal, je tudi v pogovorih z Rehnom poudaril, da Ljubljana "svojega stališča ne bo spremenila, če se te okoliščine ne bodo spremenile". Obe strani sta se namreč zavezali, da bo izhodišče za določitev meje stanje na dan razglasitve neodvisnosti, je opozoril.
Žbogar: Obisk ne pomeni popuščanja
Obisk Ollija Rehna pa ne pomeni, da bo Slovenija dala soglasje za nadaljevanje pristopnih pogajanj Hrvaške z EU-jem, je že pred tem dejal Samuel Žbogar.
Evropski komisar za širitev je v Ljubljano prišel "na vzajemno pobudo", s slovenskim zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem pa sta se pogovarjala o "o vseh mogočih načinih" za rešitev odprtega vprašanja nadaljevanja pogajanje med Hrvaško in EU-jem.
"Slovenija bo soglasje za nadaljevanje pogajanj dala takrat, ko bodo odstranjene ovire, ki so pripeljale do našega nesoglasja," je dejal Žbogar.
Dodal je, da se je z Rehnom pogovarjal tudi o drugih vprašanjih širitve. Prošnjo za dodelitev statusa kandidatke za vstop v povezavo je namreč že oddala Črna gora, vložiti pa jo nameravata tudi BiH in Srbija. Žbogar in Rehn sta tako govorila tudi o procesu odmrznitve uresničevanja sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju Srbije z EU-jem.
Olli Rehn se je ločeno sestal tudi s slovenskim predsednikom Danilom Türkom.
A. K. K./E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje