"Rehn je dobil podporo za svojo pobudo. To je edini predlog na mizi in države članice ga podpirajo. Verjetno se bo v nadaljnji proces kot podpora Rehnu vključila tudi trojka EU-ja (Francija, Češka in Švedska)," je povedal slovenski minister Samuel Žbogar.
Predtem sta Rehn in Žbogar zanikala, da bi bil koncept o ločevanju vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje del Rehnovega predloga za reševanje vprašanja. "Te napačne govorice moram zanikati, omenili ste ta predlog, pri čemer moram zanikati napačne govorice in ugibanja. Preprosto lahko samo zanikam, da bi bil to del kompromisnega predloga, ki ga je komisija predstavila preteklo sredo," je poudaril evropski komisar za širitev in se tako odzval na besede avstrijskega zunanjega ministra Michaela Spindeleggerja. Ta je v petek dejal, da gre pri Rehnovem predlogu za ločitev vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje.
"Na tej točki sicer še vedno delamo na temelju tihe diplomacije, zato ne bom šel v podrobnosti. Hvaležen sem državam članicam EU-ja, da so danes v razpravi podprle našo pobudo in pozvale obe strani, naj najdeta rešitev brez nepotrebnega odlašanja" je povedal komisar.
Komisar je tudi dejal, da po intenzivnih stikih s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, dobro pozna cilje in skrajne meje obeh držav, hkrati pa zagotovil, da pogovori potekajo na temelju Ustanovne listine ZN-a in pogajalskega okvira Hrvaške.
V odzivu na navedbe hrvaškega zunanjega ministra Gordana Jandrokovića, da je avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger v petek govoril o svoji ideji, pa je Žbogar dejal: "Očitno so še nekje neki drugi predlogi, ki pa niso uradni predlogi, niso Rehnovi predlogi. To se je zelo razčistilo."
V reševanje se bodo vključili tudi drugi
Minister Žbogar je tudi povedal, da se bo verjetno v prihodnje v reševanje vprašanja Hrvaške in Slovenije vključil tudi predsedujoči trio EU-ja, torej trio prejšnjega francoskega, zdajšnjega češkega in prihodnjega švedskega predsedstva v podporo Evropski komisiji pri usklajevanju Rehnovega predloga.
Jandroković ne komentira Rehnovega predloga
Vodja hrvaške diplomacije Jandroković pa je ob prihodu na zasedanje na vprašanje, ali Hrvaška podpira predlog komisarja za širitev Rehna, dejal, da za pogajanja ni dober pritisk, saj lahko privede do rešitve, ki za eno stran ne bi bila dobra. "Moramo najti rešitev, ki bo dobra za obe strani," je dejal in ponovil hrvaško stališče, da je treba reševanje vprašanja meje ločiti od pogajalskega procesa in odpraviti ovire v pogajanjih Hrvaške z EU-jem ter da je treba vprašanje meje reševati v skladu z mednarodnim pravom pred mednarodnim pravosodnim telesom; ni pa izrecno omenil Meddržavnega
sodišča v Haagu.
"To je naše stališče. Slovenija ima drugačno stališče in zdaj potekajo pogajanja, ki jih vodi evropski komisar za širitev Olli Rehn. Verjamemo, da bomo v nekem določenem času prišli do rešitve, ki bo sprejemljiva za obe strani," je menil in povedal, da pri Rehnovem predlogu ne gre za načelo vzemi ali pusti, temveč obstaja možnost pogajanj, s katerimi se išče najboljša rešitev.
Stubb pohvalil Žbogarja
Finski zunanji minister Alexander Stubb pa je dejal, da ni nobene blokade in da je to zelo dobra, konstruktivna in pozitivna razprava. "Nobenega pristiska ni na Slovenijo, nobenega pritiska ni na Hrvaško," je še dodal, na vprašanje, ali bo moral EU pritisniti na Slovenijo, pa je odgovoril, da EU ne dela s pritiski, ob tem pa dodal, da ima Slovenija "absolutno fantastičnega zunanjega ministra".
M. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje