Foto:
Foto:
Hrvaška se približuje osrčju Evrope.
Hrvaški premier Ivo Sanader.
Ivo Sanader in Miomir Žužul z najvišjimi evropskimi predstavniki.

Obenem je v kratkem srečanju hrvaškemu kolegu Ivu Sanaderju čestital za uspeh ter dodal, da je Slovenija južno sosedo vedno podpirala na poti v Unijo.

"Menimo, da je to dobro za odnose med državama, pa tudi za gospodarski razvoj in stabilnosti Hrvaške, pa tudi celotnega območja JV Evrope," je dejal Rop. Čestitkam se pridružuje tudi predsednik odbora DZ-ja za zunanjo politiko Jelko Kacin.

Po besedah Ropa je za Slovenijo še zlasti pomembno, da je Evropski svet vzel na znanje nedavni dogovor med državnimi sekretarji Slovenije, Hrvaške in Italije, po katerem se je Zagreb obvezal, da izvajanje lani sprejete odločitve o razglasitvi ekološko-ribolovnega pasu (ERC) na Jadranu s 3. oktobrom letos ne bo vključevalo članic EU-ja, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor v duhu EU-ja, ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic povezave.

"Je pa današnja odločitev tudi pomembno in jasno sporočilo ostalim državam območja JV Evrope, da lahko potencialne kandidatke, ki imajo sposobnosti in zadostno voljo, dobijo status in stopijo na pot proti EU," je poudaril premier. Rop je namreč kolege danes seznanil, da Slovenija pripravlja ustanovitev središča za širitev, kjer naj bi skupaj z drugimi članicami nudila pomoč in podporo državam regije, ki želijo vstopati v Unijo.

Pristopna pogajanja naslednje leto
Voditelji članic Evropske unije so Hrvaški podelili status kandidatke in ji tako prižgali zeleno luč za začetek pogajanj za vstop v Unijo.Ta se bodo predvidoma začela prihodnje leto, hitrost zapiranja posameznih poglavij pa bo odvisna izključno od napredka Hrvaške pri izpolnjevanju meril za članstvo. Evropska komisija bo pripravila tudi posebno predpristopno strategijo.

Srečanje Rupel - Žužul
Ob robu vrhunskega zasedanja sta se na pogovorih srečala tudi vodji diplomacij obeh držav, Dimitrij Rupel in Miomir Žužul. Kot je dejal slovenski zunanji minister Rupel, sta se dogovorila o skorajšnjih dvostranskih posvetovanjih o evropskih temah. Kot je pojasnil Rupel, je namreč Hrvaška zelo zainteresirana za pridobitev čim več tehničnih podatkov, da bi lahko čim prej začela pristopna pogajanja z EU-jem.

Odzivi na Hrvaškem
Zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj k Uniji v začetku leta 2005 je hrvaški predsednik Stipe Mesič označil za zgodovinski dan za vse tiste, ki jim je nekaj do države in ki želijo, da Hrvaška oblikuje svojo prihodnost v okviru združene Evrope.

Tudi hrvaški sabor je z aplavzom pozdravil dodelitev statusa kandidatke, podpredsednik sabora Darko Milinovič pa je odločitev Evropskega sveta označil za konec nekega zgodovinskega obdobja in začetek na poti v EU in dodal, da bo pridružitev EU-ju prinesla Hrvaški vrsto pozitivnih premikov, izboljšanje življenjskega standarda ter napredek na vseh področjih življenja. Zagotovil je tudi, da bo sabor z visoko stopnjo odgovornosti opravil svoje zakonodajne obveznosti za potrebe članstva v EU-ju.