Kot je poudaril, "smo pripravljeni ali celo dolžni počakati, da se (hrvaški) parlament konstituira in da damo Hrvaški še eno možnost, da nekaj ukrene".
Obenem je poudaril, da ne moremo mimo tega, da je Hrvaška s Slovenijo in Italijo ob navzočnosti Evropske komisije leta 2004 sklenila dogovor, da s 1. januarjem 2008 za članice EU-ja ne bo uveljavila nobenega vidika ekološko-ribolovne cone. Povedal je tudi, da je potrebno počakati, da začnejo mehanizmi Evropske unije delovati, saj so ti na videz počasni, a imajo pomemben učinek in delujejo. Dodal je tudi, da bo uveljavitev ERC-ja tudi za članice Unije zagotovo imela negativen vpliv na Hrvaško.
Cona kljub drugačnemu dogovoru
Hrvaška je s 1. januarjem zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC) uveljavila tudi za članice Evropske unije, in to kljub dogovoru iz leta 2004, v katerem se je zavezala, da cone za članice Unije ne bo uveljavila brez soglasja z njimi. Bruselj je Hrvaško v zadnjih mesecih, nazadnje še v nedeljo, opozarjal na morebitne negativne posledice takšnega koraka za njeno nadaljnje približevanje Uniji.
Kljub številnim opozorilom iz Bruslja, Rima in Ljubljane, da to pomeni kršitev obljube, da Hrvaška ne bo sprejemala enostranskih ukrepov in razglasila cone brez dogovora s sosednjima državama, je Hrvaška cono vpeljala. Podpredsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor je ob tem povedala, da bodo vprašanja v zvezi z reševanjem ekološko-ribolovne cone morala počakati do začetka dela novega sabora in imenovanja nove vlade. To pa je bila edina izjava hrvaških politikov v zvezi z uveljavitvijo cone, ki je v zadnjih tednih burila duhove na Hrvaškem, v Sloveniji in v Evropski uniji, drugi hrvaški politiki o omenjeni temi molčijo.
Hrvaška še brez nove vlade
Hrvaška je po novembrskih parlamentarnih volitvah sicer še vedno brez nove vlade, sabor pa se še ni sestal na ustanovni seji. Hrvaški parlament bo po napovedih sestavljen 11. januarja, medtem ko ima mandatar za sestavo nove hrvaške vlade Ivo Sanader rok za potrditev vlade do 15. januarja.
Čestitke Sloveniji ob prevzemu predsedovanja
Sicer pa so v Zagrebu čestitali Sloveniji ob prevzemu predsedovanja Uniji in ji zaželeli uspešno opravljanje te naloge. Hrvaška je zadovoljna ob napovedi Slovenije, da si bo prizadevala za nadaljnjo širitev povezave in računa, da bo tako v prihodnjih šestih mesecih pospešila pristopna pogajanja z Unijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje