Almunia je v Evropskem parlamentu dejal, da finančna kriza izvira iz ZDA, njen izvor pa je v vztrajnem globalnem neravnotežju v gospodarstvu.
Izvor pretresov na finančnih trgih je po njegovem mnenju v vztrajnem globalnem neravnotežju v gospodarstvu. To neravnotežje je ustvarilo okolje, v katerem je bilo lahko priti do likvidnostnih sredstev, pa tudi okolje slabega ocenjevanja tveganj. Trenutna kriza se odraža tudi v njegovih napovedih slabše gospodarske rasti v letu 2009. "Kombinacija šokov" se zrcali v inflacijskih pritiskih, naraščajočih cenah nafte in surovin ter močnem padcu cen nepremičnin v nekaterih državah članicah EU-ja, je dejal. Na kratek rok je treba ukrepati tako, da se bo obnovilo zaupanje in stabiliziralo trge, je prepričan komisar, francoski minister za evropske zadeve Jean-Pierr Jouyet pa je dodal, da "moramo nekaj storiti pri zakonodaji in nadzoru".
Oba s komisarjem sta spomnila na načrt za finančno stabilnost, ki so ga sprejeli finančni ministri EU-ja in ki po njunem mnenju vsebuje vse potrebne elemente za spopadanje s krizo. Delo napreduje, sta se strinjala, Almunia pa je že za drugi teden napovedal predstavitev revizije direktive o kapitalski ustreznosti in tudi nadaljnjo razpravo o tem, kako izboljšati finančno stabilnost.
V Evropi ni tako kritično kot v ZDA
"Situacija, s katero se spopadamo v Evropi, ni tako kritična kot v ZDA in članice Unije za zdaj ne menijo, da je tak načrt potreben," je poudaril komisar Almunia glede ZDA, kjer se pogajajo o do 700 milijard dolarjev "težkem" zakonu, ki bi vladi omogočil odkupovanje slabih naložb finančnih podjetij, "Članice v tej fazi ne načrtujejo takšne pobude, kot so jo predlagale ameriške oblasti, v zvezi z odkupom 'toksičnih' naložb v lasti finančnih institucij," je pripomnil Jouyet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje