Slovenska vlada je v prvi polovici leta 2008, kot prva vlada novih članic Evropske unije, predsedovala združenju 27 držav.
Premier Janez Janša je kot premier predsedujoče države vodil najvišje politično telo Unije, Evropski svet, ki ga sestavljajo predsedniki držav ali vlad članic EU-ja ter predsednik Evropske komisije. Janez Janša je tako vodil marčevski sestanek Evropskega sveta, ki je namenjen obravnavi aktualnih tem, ter junijsko srečanje, na katerem so voditelji EU-ja sprejemali pomembne odločitve in določili politične smernice za prihodnost.
Slovenski resorni ministri so vodili devet različnih sestav Sveta EU-ja (za splošne zadeve in zunanje odnose; gospodarske in finančne zadeve; kmetijstvo in ribištvo; pravosodje in notranje zadeve; zaposlovanje, socialno politiko, zdravje in potrošniške zadeve; konkurenčnost; promet, telekomunikacije in energijo; okolje in izobraževanje, mlade in kulturo), ki sprejemajo odločitve s svojega področja. Delo svetov so ministri predstavili v Evropskem parlamentu, premier pa je po vrhu EU-ja oziroma zasedanju Evropskega sveta poslancem Evropskega parlamenta predstavil sklepe srečanja.
Slovenija je EU vodila še po starem
Slovenija je EU vodila še po starem, saj bo z uveljavitvijo reformne pogodbe (ko oz. če bo ta potrjena), Evropskemu svetu začel predsedovati stalni predsednik, in ne več premier predsedujoče države, v svetu za zunanje odnose pa bo zunanjega ministra predsedujoče države nadomestil visoki predstavnik za zunanje zadeve in varnostno politiko.
V odnosih s tretjimi državami Slovenija kot predstavnica EU-ja ni nastopila sama, temveč sta trojko poleg slovenskega zunanjega ministra sestavljala še visoki predstavnik Unije za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana ter predstavnik Evropske komisije. Predsedujoči državi pa lahko, če je treba, pomaga tudi prihodnja predsedujoča.