Rusija je prepoved uvoza zelenjave iz celotne Unije uvedla prejšnji teden, da bi, kot so zatrdili v Moskvi, preprečili širjenje okužb z bakterijo E. coli, zaradi katerih je v Evropi umrlo že prek 20 ljudi, večina v Nemčiji. Unija je Rusijo nemudoma pozvala k odpravi prepovedi, češ da ni v sorazmerju z dejanskimi razmerami in je tudi v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije, v katero bi Moskva rada vstopila.
Čeprav je ruski premier Vladimir Putin odločno zatrdil, da "v imenu načel ne bodo dopustili zastrupljanja ljudi v Rusiji", so ruski predstavniki v zadnjih dneh dali vedeti, da bi lahko prepoved kmalu preklicali.
Denar v zameno za človekove pravice
V ospredju pozornosti na vrhu bodo gospodarske razmere. EU naj bi Rusiji ponudil za več milijard evrov posojil za modernizacijo države, vendar v zameno po navedbah diplomatskih virov pričakuje, da bo Rusija naredila korak naprej na področju spoštovanja človekovih pravic.
Govor bo tudi o načrtovanih plinovodih - medtem ko Moskva v ospredje postavlja Južni tok, so v Bruslju bolj naklonjeni projektu Nabucco, ki bi zaobšel Rusijo - pa tudi o krizah v arabskem svetu, zlasti v Libiji in Siriji, kjer se skuša Moskva uveljaviti kot posrednica.
Ruska stran bo po pričakovanjih znova odprla tudi vprašanje brezvizumskega režima, o čemer pogajanja tečejo že nekaj časa.
Rusko delegacijo na srečanju bo vodil predsednik Dmitrij Medvedjev, na čelu evropske pa bosta predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje