"Odločeni smo, da naš odnos znova postavimo na trdne in pozitivne temelje," je pred srečanjem s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen povedal Starmer, ki je položaj britanskega premierja zasedel julija. Ob tem je izrazil prepričanje, da si britanska javnost želi pragmatičnega pristopa k sodelovanju z najbližjimi sosedi.
Tudi von der Leyen je dejala, da se veseli sodelovanja z novim britanskim premierjem in nadaljnje krepitve odnosov med Londonom in Brusljem.
Da se strinjata o okrepitvi odnosov, sta zapisala tudi v skupni izjavi, objavljeni po srečanju na spletni strani Evropske komisije. V njej sta opredelila skupne izzive, ki so med drugim posledica ruske invazije v Ukrajini. Pri tem sta ponovila neomajno podporo ukrajinski suverenosti.
"Voditelja sta se strinjala, da bosta Združeno kraljestvo in Evropska unija nadaljevala tesno sodelovanje pri spoprijemanju s svetovnimi izzivi, vključno z gospodarskimi težavami, geopolitično tekmo, nezakonitimi migracijami, podnebnimi spremembami in cenami energije," piše v izjavi.
Potrdila sta, da odnose med stranema urejata sporazuma o izstopu Združenega kraljestva iz EU-ja in o trgovini ter sodelovanju. Glede na skupno izjavo sta se strinjala, da je stabilen, trden in v prihodnost usmerjen odnos v obojestranskem interesu.
V prihodnjih mesecih bodo tako določili področja, na katerih bi okrepljeno sodelovanje koristilo obema stranema. Med temi sta naštela gospodarstvo, energetiko, varnost in odpornost. Dogovorila sta se, da se bosta znova srečala še to jesen.
Britanski laburistični premier, ki je imel na programu tudi srečanji s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsola, se je že ob izvolitvi zavzel za obnovitev oziroma ponovni zagon odnosov z EU-jem.
To ne pomeni vrnitve Otoka v Unijo, si pa britanski laburisti želijo izboljšanje obstoječega sporazuma o trgovini in sodelovanju. Med drugim si britanska vlada prizadeva za nov varnostni sporazum z Unijo, veterinarski sporazum, s katerim bi omilili nadzor na mejah, pa tudi medsebojno priznanje poklicnih kvalifikacij.
Starmer, ki je na referendumu leta 2016 glasoval za obstanek države v Uniji, je sicer pred kratkim zavrnil predlog Bruslja na področju mobilnosti mladih.
Že pred srečanjem in tudi v skupni izjavi sta voditelja obsodila torkov iranski raketni napad na Izrael, ki ga je Teheran sprožil po silovitih izraelskih napadih na položaje proiranskega šiitskega gibanja Hezbolah na jugu Libanona. Pozvala sta k umiritvi napetosti na Bližnjem vzhodu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje