Poljski premier Donald Tusk na vojaški vaji Vzhodni ščit na severu Poljske oktobra leta 2024. Foto: Reuters
Poljski premier Donald Tusk na vojaški vaji Vzhodni ščit na severu Poljske oktobra leta 2024. Foto: Reuters

"Poljsko predsedstvo ne bo odločalo o tem, ampak toplo pozivam vse, da nehamo razmišljati rutinirano. Če želi Evropa preživeti, se mora oborožiti," je v nagovoru evropskim poslancem v Strasbourgu povedal Tusk, čigar država je 1. januarja prevzela polletno predsedovanje Svetu EU-ja.

Glede pozivov novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi morale članice zveze Nato za obrambo namenjati pet odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), kar podpira tudi Varšava, je dejal, da je treba "radikalno povečati izdatke za obrambo". Poudaril je, da je treba izdatke povečati zdaj in da to ne bo potrebno za vedno.

Evropa mora namreč po Tuskovem mnenju prevzeti odgovornost za lastno varnost. Prav tako mora znova verjeti, da je lahko enako močna kot največje svetovne velesile, kot so ZDA in Rusija.

"Evropa je bila in vedno bo velika," je še povedal v posrednem odzivu na Trumpov predvolilni slogan, da bo Ameriko znova naredil veliko.

Različni vidiki evropske varnosti so v ospredju polletnega predsedovanja Varšave Svetu EU-ja, med temi sta zunanja in notranja varnost. Poljski premier je spregovoril tudi o informacijski, ekonomski in energetski varnosti.

Na področju ekonomske varnosti se je zavzel za "veliko kampanjo deregulacije". Konkurenčnost evropskega gospodarstva pa je po njegovih besedah odvisna tudi od energetske varnosti.

"Lepo je ves čas govoriti o energetski varnosti, a besede niso dovolj," je poudaril. Pozval je k vnovičnemu pregledu evropskih zakonodajnih aktov, vključno s tistimi v okviru evropskega zelenega dogovora, in spremembi pravil, ki morda povzročajo "izjemno visoke cene energije".

Pri prehranski varnosti je poljski premier menil, da je treba do okolja prijazno kmetovanje motivirati s spodbudami, ne s kaznimi. Uporabiti je treba zdravo pamet, je dejal.

"Ljudje pravijo, da se do Rusije vedem kot 'jastreb'. Mislim, da sem glede Rusije le realistična," je dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas. Foto: Reuters

Kallas zaradi ruske grožnje poziva k višjim obrambnim izdatkom

Pozivom k zvečanju obrambnega proračuna se je pridružila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas, ki se je strinjala z očitki novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa na račun evropskih držav, da namenjajo premalo sredstev za obrambo. Kot je poudarila, je treba vojaške izdatke zvišati tudi zaradi nevarnosti ruskega napada, pred katerim po njenih besedah svari več obveščevalnih agencij.

Nezadostna vlaganja v vojaške zmogljivosti pošiljajo sporočilo napadalcu, "šibkost ga vabi," je povedala Estonka na letni konferenci Evropske obrambne agencije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Trump ima prav, ko pravi, da ne porabimo dovolj. Čas je, da začnemo vlagati," je dodala in se tako strinjala z novim ameriškim predsednikom, ki je nedavno med drugim povedal, da bi članice Nata morale obrambi namenjati pet odstotkov BDP-ja.

ZDA morajo po besedah Kaje Kallas ostati najmočnejša zaveznica Evrope, ob tem pa je pozvala še k sklenitvi novega obrambnega sporazuma z Združenim kraljestvom.

Poziv k zvišanju vojaških izdatkov je podkrepila z navedbami več državnih obveščevalnih agencij, ki po njenih besedah opozarjajo, da bi Rusija lahko v treh ali petih letih "preizkusila pripravljenost EU-ja za samoobrambo". Več podrobnosti glede domnevne nevarnosti napada ni podala.

"Čas ni na strani Rusije. Vendar ni nujno, da je na naši strani, saj še nismo storili dovolj," je dejala Kaja Kallas. "Rusija ne pomeni težave za nekatere, ampak za vse nas. Evropejci se morajo zbuditi," je dodala po poročanju nemške tiskovne agencije DPA.

Povedala je še, da je v pripravi 16. sveženj sankcij EU-ja zoper Rusijo zaradi njene agresije v Ukrajini, članice pa pozvala, naj okrepijo vojaško pomoč Kijevu.