Na tokratnem zasedanju so, po Michelovih besedah, voditelji še enkrat podprli skupno izjavo, ki so jo sprejeli v nedeljo. Voditelji tako ostro obsojajo Hamasov napad, Izraelu pa priznavajo vso pravico do obrambe, vendar v okvirih mednarodnega in humanitarnega prava. Ponovljena je bila tudi zahteva, da Hamas takoj in brezpogojno izpusti vse talce, je poročal dopisnik RTV Slovenija iz Bruslja Igor Jurič.
Na vprašanje, ali Izrael krši mednarodno pravo z omejevanjem vode, elektrike in napadi na civilne objekte, pa je Charles Michel odgovoril, da popolna blokada, s katero ljudem odrečeš vodo, hrano in elektriko, ni v skladu z mednarodnim pravom. S predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen sta poudarila potrebo po dostavi človekoljubne pomoči Palestincem v Gazi. Von der Leyen je poudarila, da se je Evropska komisija že pretekli teden odločila potrojiti človekoljubno pomoč za ljudi v Gazi, vzpostavljen je tudi zračni most z Egiptom za njeno dostavo.
Unija se sicer dogovarja z Egiptom o odprtju meje, da bi iz Gaze lahko odšli vsaj tuji državljani, ker Egipt sicer ne želi odpreti meje za palestinske begunce. Z Ursulo von der Leyen sta tudi poudarila, da bo Unija še naprej z vsemi sredstvi pomagala Ukrajini, čeprav nekateri, predvsem Rusija, računajo, da bi lahko spor med Hamasom in Izraelom odvrnil evropsko pozornost od vojne v Ukrajini, je še poročal Jurič.
O dogajanju v Gazi tudi evropski poslanci
O dogajanju v Izraelu in Gazi so danes razpravljali poslanci evropskega parlamenta, predstavniki Sveta EU-ja in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, v četrtek pa bodo glasovali o resoluciji na to temo.
"Nobenega opravičila ni za napad na bolnišnico, polno civilistov. Poskrbeti moramo, da bodo razjasnjena vsa dejstva, in da bodo odgovorni za ta napad tudi odgovarjali," je danes v Strasbourgu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je ostro obsodila torkov napad na bolnišnico v Gazi, v katerem je umrlo več sto ljudi. Von der Leyen je dejala še, da ni "nobenega protislovja med solidarnostjo z Izraelom in upoštevanjem humanitarnih potreb Palestincev". Opozorila je na humanitarno katastrofo v Gazi, a izraelskih napadov ni omenila, poudarila pa je, da je Evropska unija humanitarno pomoč za Palestince potrojila, je poročala dopisnica RTV Slovenija Mojca Širok.
Napad je obsodil tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki se je danes nekoliko nepričakovano udeležil zasedanja Evropskega parlamenta v Strasbourgu, je poročala STA. "Tudi vojne imajo svoja pravila. Tudi pravica do samoobrambe ima svoje meje in v tem primeru so to meje, ki jih določa mednarodno humanitarno pravo," je dejal. Ob tem je poudaril, da je Hamas teroristično gibanje, ki ne predstavlja vseh Palestincev.
Von der Leyen je tudi poudarila, da je bilo po napadu gibanja Hamas 7. oktobra pomembno podati sporočilo solidarnosti z Izraelom, kar je storila med obiskom minuli petek. Po tem obisku je bila namreč tarča kritik, ker ob tem ni pozvala k spoštovanju mednarodnega prava pri izraelskem odzivu na Hamasov napad.
"Le če bomo priznali bolečino Izraela in njegovo pravico, da se brani, bomo lahko verodostojno trdili, da se mora Izrael odzvati kot demokracija, v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom, in da je ključnega pomena zaščititi življenja civilistov. Če želimo, da nas poslušajo, moramo najprej poslušati," je danes dejala von der Leyen.
Opozorila je tudi na vse hujše humanitarne razmere v Gazi. "Pomoč mora nujno doseči Palestince, zato smo se odločili, da takoj potrojimo humanitarno pomoč civilistom v Gazi. Prav tako smo vzpostavili humanitarni zračni most EU do Egipta," je dejala. Napadov izraelske vojske na Gazo ob tem ni omenila.
Predsednica Evropske komisije je izrazila še sožalje žrtvam nedavnih napadov v Bruslju in francoskem Arrasu ter opozorila na porast terorizma. Vse bolj nestabilne in nevarne razmere v svetu je izpostavil tudi Borrell. "Zdi se, da se približujemo konfliktu med muslimanskim in krščanskim svetom, tega ne smemo dopustiti," je dejal. Ob tem je pozval k enotnemu delovanju Evropske unije in njenih članic. Poudaril je tudi potrebo po normalizaciji odnosov med arabskimi državami in Izraelom, ter preprečevanju konfliktov in vzpostavitvi trajnega miru na Bližnjem vzhodu, ki bi temeljil na rešitvi dveh držav.
Poleg tega bodo poslanci v razpravi s predsednico Evropske komisije izrazili svoje zahteve in pričakovanja pred vrhom EU-ja, ki bo potekal 26. in 27. oktobra v Bruslju. Med glavnimi temami bodo po napovedih razvoj dogajanja v Ukrajini in nadaljnja podpora EU-ja tej državi, revizija večletnega finančnega okvira EU-ja ter pogajanja o paktu o azilu in migracijah.
Glasovali bodo tudi o digitalizaciji vizumov za potovanja v schengensko območje. S tem naj bi posodobili in poenostavili postopke, da bodo bolje usklajeni med državami članicami EU-ja, hkrati pa tudi varnejši in bolj pregledni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje