Ključna je bila odločitev Britancev, ki so pristali na zmanjšanje proračunskega povračila v višini 10,5 milijarde evrov letno. Vendar pa bo London za zdaj glavni del rabata obdržal, dokler ne bo sprejeta reforma kmetijskih subvencij.
Predsedujoči EU-ju, britanski premier Tony Blair, je dejal, da je bil sklenjen dogovor, ki bo Evropi omogočil, da bo šla naprej. Poudaril je, da London v njem prevzema svoj del stroškov za širitev Unije, poleg tega pa je dosegel, da bo srednjeročno prišlo do modernizacije proračuna.
Slovenija je lahko zadovoljna
Slovenski premier Janez Janša je tako kot mnogi voditelji s predlogom zadovoljen, saj dogovor Sloveniji do leta 2013 zagotavlja najmanj dve milijardi evrov.
Reforme bodo potrebne
Voditelji so se zavezali, da bo Evropska komisija v obdobju 2008/2009 pripravila celovit predlog za modernizacijo porabe proračunskih sredstev, tako na strani odhodkov, vključno s skupno kmetijsko politiko, kot na strani prihodkov, vključno z rabatom. Spremembe naj bi sicer upoštevali pri pripravi finančne perspektive za obdobje po letu 2013.
Poraba Evropske unije (v milijardah evrov)
- Skupna poraba: 862,36
- Britanski rabat: 40 do 45
- Pomoč novinkam: 157
- Sredstva za kmete in pomoč podeželju: 292
- Sodstvo in notranje zadeve: 10,2
- Zunanje zadeve in humanitarna pomoč: 50
- Administrativni stroši: 50,3
Težko pričakovani proračun predvideva, da bo EU v prihodnjih šestih letih porabil 862,36 milijarde evrov ali 1,045 odstotka njegovega bruto nacionalnega dohodka. Okoli 380 milijard naj bi šlo za kmetijstvo in razvoj podeželja, okoli 300 milijard bo namenjenih koheziji, 72 milijard pa bo porabljenih za spodbujanje gospodarske rasti in zaposlovanja.
Voditelji zadovoljni
Francoski predsednik Jacques Chirac meni, da je to dober sporazum za Evropo, in dodal, da je EU premagal krizo, v kateri se je znašel po zavrnitvi ustave in propadu pogajanj o financah junija letos.
Nemška kanclerka Angela Merkel je dejala, da je bil sprejet dogovor za prihodnost Evrope, luksemburški premier Jean-Claude Juncker pa je dejal, da je predlog zelo podoben junijskemu, vendar po njegovem mnenju takrat med voditelji ni bilo volje za sklenitev dogovora.
Dogovor zmaga, dobra kot francoski šampanjec
Poljski premier Kazimierz Marcinkiewicz je rekel, da dogovor za Poljsko predstavlja zmago, dobro kot francoski šampanjec.
Posebej se je zahvalil Merklovi, ki je omogočila prenos 100 milijonov evrov, namenjenih za regije v vzhodni Nemčiji, za razvoj poljskih regij.
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je prepričan, da je dogovor dokaz, da
Evropa deluje, španski premier Jose Luis Zapatero pa je dejal, da je britansko predsedstvo dokazalo, da zna biti prožno in da ima voljo za evropsko povezovanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje