Levosredinske politične skupine, vključno s socialisti in demokrati (S&D), so že pred začetkom zaslišanj komisarskih kandidatov izrazile nasprotovanje temu, da bi Raffaele Fitto iz skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) zasedel podpredsedniški položaj. Urnik zaslišanj je bil sicer sestavljen pod taktirko najmočnejše politične skupine v parlamentu Evropske ljudske stranke (EPP), ki si je nekako zagotovila, da bo dobil podporo tudi Fitto, je poročal bruseljski dopisnik RTV Slovenija Igor Jurič.
Vztrajanje pri zahtevi, da mu predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odvzame podpredsedniški naziv, bi namreč otežilo zaslišanje španske kandidatke za podpredsednico za čisti, pravični in konkurenčni prehod Terese Ribere iz vrst socialistov. Njeno zaslišanje pred pristojnimi odbori je namreč predvideno čisto na koncu. Če zaslišanja dopoldne ne bi prestal Fitto, ga najverjetneje zvečer ne bi prestala niti Ribera.
Prebilič: Od Fitta bomo zahtevali dodatna pojasnila
Odbor Evropskega parlamenta za regionalni razvoj (Regi) je preložil odločanje o primernosti italijanskega kandidata za podpredsednika Evropske komisije, pristojnega za kohezijo in reforme, Raffaeleja Fitta, so sporočili iz politične skupine Zelenih. Kot so navedli, koordinatorji političnih skupin v odboru Regi niso uspeli najti dvotretjinske večine, da bi podprli imenovanje Fitta. Zato so odločitev preložili, so dodali.
Koordinator Zelenih Vladimir Prebilič (Vesna) je že takoj po zaslišanju pojasnil, da ni bil zadovoljen s kandidatovimi odgovori glede pogojevanja izplačila kohezijskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Prav tako je Fitto podal premalo zavez, da se kohezijski denar ne bo namenjal za obrambne namene.
"Pričakovali smo več, kot smo slišali, in vsaj zaenkrat z odgovori nismo zadovoljni," je povedal Prebilič. Napovedal je, da bodo od kandidata zahtevali dodatna pojasnila.
Obenem pa si želijo opraviti tudi temeljito razpravo o obsegu kandidatovih pristojnosti in o tem, ali bo Fitto, ki prihaja iz vrst skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), zasedel položaj izvršnega podpredsednika komisije.
Pričakuje sicer, da bodo evroposlanci odločali o več podpredsedniških kandidatih skupaj, čeprav bi lahko desnosredinske in desničarske politične skupine Fitta potrdile brez sodelovanja levosredinskih skupin.
Prebilič je poudaril, da bodo Zeleni pred t. i. paketnim odločanjem potrebovali dodatna pojasnila in zaveze glede italijanskega kandidata. Do dokončne odločitve bi tako lahko minilo še nekaj dni, je povedal.
Fitto: Kot član komisije ne bom predstavljal stranke ali Italije, ampak Evropo
Raffaele Fitto je pred tem na zaslišanju v Evropskem parlamentu zagotovil, da kot član komisije ne bo zastopal svoje stranke Bratje Italije ali svoje države, ampak Evropo, ki ji je zavezan. Zavzel se je za enostavnejše in fleksibilnejše izvajanje kohezijske politike.
"Nisem tu, da bi predstavljal politično stranko, državo članico, ampak da bi potrdil svojo zavezanost Evropi," je že v uvodni predstavitvi poudaril nekdanji italijanski minister za evropske zadeve iz vrst skrajno desne stranke Bratje Italije, ki je članica Evropskih konservativcev in reformistov (ECR).
Na njegovo zavezanost EU-ju in evropskim vrednotam se je nanašalo tudi več vprašanj evropskih poslancev iz levosredinskih skupin, med drugim koordinatorja skupine Zelenih v parlamentarnem odboru za regionalni razvoj (Regi) Vladimirja Prebiliča (Zeleni/Vesna). Ta je spomnil na Fittovo delovanje v Evropskem parlamentu kot poslanca ECR-ja, ko je med drugim glasoval proti več resolucijam o vladavini prava na Poljskem in Madžarskem.
Kandidat je poudaril, da je kot italijanski minister za evropske zadeve sodeloval v dialogu držav članic o vladavini prava. Kot podpredsednik Evropske komisije pa si bo prizadeval za varovanje vladavine prava, ki jo je označil za temeljno vrednoto EU-ja.
Fitto je obenem zanikal očitke več poslancev, da je kot pristojni minister centraliziral izvajanje kohezijske politike v Italiji. Zatrdil je, da so reformo izvedli ob strinjanju Evropske komisije.
Kohezijska politika je sicer po njegovem mnenju v središču evropske integracije in igra ključno vlogo pri zmanjševanju razlik med regijami. "Naši državljani so v središču te politike," pa je Fitto povedal glede evropske kohezijske politike, za katero bo pristojen.
Po njegovem mnenju mora kohezijska politika temeljiti na treh točkah. Med temi sta obnovitev sodelovanja z lokalnimi in regionalnimi oblastmi ter partnersko upravljanje, ki poteka na različnih ravneh oblasti. Kohezijska politika pa mora tudi odgovarjati na nove izzive, s katerimi se sooča EU, kot so podnebne spremembe, demografski izzivi in digitalizacija.
"Kohezijska politika EU-ja služi tudi izpolnitvi naših podnebnih ciljev," je povedal glede podnebnih sprememb. Na Prebiličevo vprašanje glede zavezanosti cilju podnebne nevtralnosti v okviru zelenega dogovora pa je odgovoril, da je zavezan izpolnitvi ciljev zelenega dogovora, a se obenem zavzel za fleksibilnost pri izvajanju zakonodaje.
"Končne cilje je treba izpolniti, vendar pa bi se pri izvajanju lahko pojavile situacije, ko bi se morali prilagoditi novim scenarijem, saj rigidnost ne vodi nikamor," je poudaril.
Fleksibilnost je po njegovem mnenju pomembna tudi pri izvajanju kohezijske politike, prav tako jo je treba poenostaviti.
Približno uro po zaslišanju se bodo sestali predstavniki skupin v Regiju, da bi ocenili, ali je Fitto primeren za opravljanje funkcije. Za potrditev potrebuje podporo skupin, ki imajo v odboru najmanj dve tretjini članov. Če evroposlanci niso bili zadovoljni z odgovori, pa mu lahko pošljejo tudi dodatna vprašanja ali ga povabijo na dodatno zaslišanje.
Odločitev o madžarskem kandidatu naj bi bila znana v sredo
Zvečer bosta pristojna odbora sicer zaslišala še Finko Henno Virkkunen iz EPP-ja, ki bo pristojna za varnost, demokracijo in digitalizacijo. Popoldne bosta potekali zaslišanji Romunke Roxane Minzatu (S&D), ki bo pristojna za veščine, in Francoza Stephana Sejourneja iz vrst liberalcev, ki bo pristojen za industrijsko politiko.
Zaslišanja komisarskih kandidatov in kandidatk v preteklem tednu so sicer večinoma potekala brez posebnih pretresov. Zapletlo se je le pri imenovanju kandidata za komisarja za zdravstvo in dobrobit živali, Madžara Oliverja Varhelyja, ki je v prejšnjem sklicu evropskega parlamenta poslance razkuril z izjavo, da so idioti. Varhely je moral tako po zaslišanju odgovoriti še na dodatna pisna vprašanja, a tudi to še ni zadostovalo. V ponedeljek so poslanci spet preložili odločanje, tako da bo končna ocene kandidata verjetno znana v sredo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje