Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar vsebine slovenskega osnutka ni želel razkriti, je pa potrdil, da je ta predmed nadaljevanja pogajanja s Hrvaško. Foto: MMC RTV SLO
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar vsebine slovenskega osnutka ni želel razkriti, je pa potrdil, da je ta predmed nadaljevanja pogajanja s Hrvaško. Foto: MMC RTV SLO
Ivo Sanader
Hrvaški premier Ivo Sanader je optimističen in verjame, da bosta državi kmalu našli rešitev. Foto: EPA

Čeprav so se pogajanja davno začela, vstop v Unijo pa se zdi na dosegu roke, bi resna politika morala imeti rezervni načrt, če primarni cilj ne bo dosežen.

Novi list

Petek ni zadnji datum v odnosih Slovenije in Hrvaške. Če se do petka ne bomo uskladili, se bo pač treba usklajevati naprej.

Ivo Vajgl, predsednik odbora DZ-ja za zunanjo politiko
Borut Pahor
Sovenski premier Borut Pahor je pojasnil, da se bo Hrvaška, če dogovora ne bo, znašla pred rdečo lučjo. Foto: EPA
Ivo Sanader in Janez Janša
Vodja opozicije Janez Janša je Sanaderja opozoril, da stališč Slovenije ne smejo jemati prelahko. Foto: EPA

Slovenska grožnja z blokado hrvaške poti v EU še odmeva po Hrvaškem, saj se Hrvaški mudi. EU naj bi namreč v petek odločal, ali lahko naša soseda odpre nova pogajalska poglavja.

Hrvaški premier Ivo Sanader je sicer izrazil prepričanje, da bosta Hrvaška in Slovenija kmalu podpisali skupno izjavo, ki jo usklajuje francosko predsedstvo EU-ju. Ponovil je, da gre za dvostransko vprašanje, ki ga državi ne bi smeli urejati na ravni EU-ja, medtem ko Samuel Žbogar meni, da se državi načeloma strinjata, da se vprašanje rešuje v evropskem okviru, pri čemer vztraja Slovenija.

Predmet pogovorov slovenski osnutek
Slovenski zunanji minister je dejal, da je časa za dogovor s Hrvaško manj kot do petka, ko naj bi bila pristopna konferenca Hrvaške in EU-ja. Pogajanja še potekajo, "pogovarjamo pa se na osnovi slovenskega pisma", je pojasnil Žbogar. Še vedno obstajajo elementi, s katerimi se slovenska stran ne strinja, časa pa zmanjkuje, ker se mora o vsem odločiti še slovenska vlada, kar naj bi se zgodilo v četrtek. "Do četrtka oz. do konca srede bi verjetno morali imeti odločitev," je dejal Žbogar, ki še vedno meni, da je odločitev mogoče izpeljati v roku.

"Trenutno delamo na našem osnutku, kjer pa še ni vse usklajeno" je dejal zunanji minister, ki ni želel govoriti o vsebini osnutka. Dodal je, da rešitev obstaja, kot jo vidi Slovenija, a je Hrvaška zaenkrat še ne vidi v tej smeri.

Sanader je optimističen
"Menim, da so obeti za dosego razumnega stališča dobri, saj v omenjeni izjavi ne želimo prejudicirati urejanja obmejnih težav, ki bi nas potem obremenjevale pred mednarodnimi telesi, v okviru katerih bomo te težave reševali, " je dejal Sanader. Sanader je optimističen, ker naj bi Francija želela podpis skupne izjave doseči še v času svojega predsedovanja, ki se izteče z decembrom.

Mediji: Ne čakajmo na rešitev iz Bruslja
Blokada močno odmeva tudi v hrvaških medijih, ki med drugim opozarjajo, da Hrvaška nima pripravljenega rezervnega načrta, če bi Slovenija vztrajala pri blokadi. Novi list precej črnogledo piše, da je "vsak dan bolj očitno, da Hrvaška kljub vsem pričakovanjem in željam hrvaške politike in javnosti ne bo uspela odpraviti blokade v pristopnih pogajanjih z EU-jem, ki jo postavlja Slovenija".

Hrvaška tako ne bo sklenila pogajanja v prihodnjem letu in ne bo postala polnopravna članica EU-ja leta 2011, piše Novi list in poudarja, da mora Hrvaška izvajati proaktivno politiko, ne pa čakati, da rešitev pade z neba (iz Bruslja).

Hrvaška tudi sama kriva za upočasnitev
Časnik je objavil tudi izjavo publicista in zgodovinarja Slavka Goldsteina, ki je ocenil, da je slovenska blokada "tragična" in bo zagotovo negativno vplivala na hrvaško-slovenske odnose na vseh ravneh, "sicer pa se odnosi lahko popravijo v hipu, ko se Slovenija odpove svoji trmoglavosti". Goldstein je spomnil tudi na to, da je Hrvaška sama prispevala k upočasnitvi pogajanj v primerih Gotovina in Bobetko.

"Slovenija ne ovira le Hrvaške, ampak cel EU"
Predsednik saborskega odbora za evropske integracije Neven Mimica (SDP) je dejal, da bodo slovensko-hrvaški odnosi na vseh ravneh "padli v globok prepad", če bo Slovenija glavni razlog za dolgotrajno prestavitev vstopa Hrvaške v EU. Dodal je, da Slovenija ovira tudi širitev EU-ja.

Poslanec HDZ-ja Andrija Hebrang je dejal, da Hrvaška ne sme niti pomisliti na alternativo, in ocenil, da je Hrvaška izpolnila vse obveznosti do EU-ja, zato jo na njeni poti lahko ustavijo le "partikularni interesi posameznih članic EU-ja".

Slovenija dopolnila francoski predlog
Kot je znano, je Francija pripravila predlog sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, vendar pa je Slovenija namesto tega pripravila svoj, dopolnjen predlog, ki ga je premier Borut Pahor opisal kot zapleteno in zahtevno politično in pravno besedilo s pogoji za rešitev vprašanj prejudiciranja meje, ki jih mora Hrvaška izpolnjevati. V nasprotnem primeru je Pahor Hrvaški zagrozil z rdečo lučjo.

Vajgl: Bo pač nekaj zamude
Slovenski zunanji minister je s potekom pogovorov seznanil odbor DZ-ja za zunanjo politiko. predsednik odbora Ivo Vajgl je dejal, da je odbor podprl stališče vlade, in ocenil, da ni raloga za hitenje. "če se do petka ne bomo uskladili, se bo pač treba usklajevati naprej. Hrvaška tudi ne bo v petek stopila v EU, bo pač nekaj zamude, če ne bomo soglasni," je dejal Vajgl. Dodal je, da so težave v odnosih resne, da jih je treba rešiti, a ne od danes na jutri in na hitro.

A. K. K.

Čeprav so se pogajanja davno začela, vstop v Unijo pa se zdi na dosegu roke, bi resna politika morala imeti rezervni načrt, če primarni cilj ne bo dosežen.

Novi list

Petek ni zadnji datum v odnosih Slovenije in Hrvaške. Če se do petka ne bomo uskladili, se bo pač treba usklajevati naprej.

Ivo Vajgl, predsednik odbora DZ-ja za zunanjo politiko