Glede sporazuma Samuel Žbogar ne pričakuje sprememb, ki bi zahtevale vračanje v postopek v državnem zboru. Na vprašanje, ali je predlog usklajen s Hrvaško, pa je Žbogar odgovoril, da je soseda večkrat zagotovila, da je drugi Rehnov predlog izhodišče za pogovore in uskladitev arbitražnega sporazuma.
Žbogar ima mandat za parafiranje arbitražnega sporazuma, hrvaška stran pa takega mandata še ni imela, ker še ni izpeljala procedure doma. Zato, je dejal Žbogar, najprej potrebujejo končno besedilo, Slovenija pa se giblje v okvirih, ki so potrjeni v državnem zboru.
Pojasnil je še, da so se na sestanku, ki sta se ga udeležila še švedski zunanji minister Carl Bildt in evropski komisar za širitev Olli Rehn, pogledali, kakšen je bil dogovor predsednikov vlad, pogledali so Rehnov predlog iz 15. junija in govorili o tem, kakšne morebitne prilagoditve so potrebne za arbitražni sporazum.
Gordan Jandroković po pogovorih ni želel pojasniti, kakšno je stališče Hrvaške do dokumenta o arbitražnem sporazumu, saj "so se dogovorili, da ne gredo v podrobnosti". Dodal je, da verjame, da bo javnost kmalu lahko obvestil o dobrih novicah tako za Slovenijo kot za Hrvaško.
Žbogar na sestanku pričakoval vse
Slovenski zunanji minister je še pred srečanjem na vprašanje, ali lahko se lahko že danes pričakuje parafiranje sporazuma, odgovaril, da je pripravljen na vse. Žbogar je novinarjem pojasnil, da ima mandat za parafo, a da bodo videli, kako bo na samem sestanku. Žbogarjev hrvaški kolega Gordan Jandroković na vprašanje ni odgovoril konkretno, ponovil je le, da se začenjajo pogovori v dobri volji in veri, ter izrazil prepričanje, da bodo napravili bistven korak naprej. Tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn je govoril o možnosti današnjega parafiranja sporazuma za arbitražo in dejal: "Bomo videli, skoraj smo tam," saj je prepričan, da bo dogovor kmalu uresničen.
Slovenski vodja diplomacije je še dejal, da pričakuje udejanjenje dogovora s sestanka med Borutom Pahorjem in Jadranko Kosor 11. septembra v Ljubljani tudi na papriju.
Rehn: To je "win-win-win" sporazum, saj je to tudi zmaga za Evropsko unijo
Optimističen je bil tudi Rehn, ki je pred sestankom dejal, da bi podpis sporazuma lahko sledil kmalu, da pa je to odvisno od obeh zunanjih ministrov. "To ni le 'win-win situacija' za Slovenijo in Hrvaško. To je 'win-win-win', ker je tudi zmaga za EU," je poudaril ob tem. Dejstvo, da je Hrvaška odprla ali zaprla enajst poglavij, je namreč po njegovem mnenju zelo pomembno in "dobra novica" za vse tri strani.
Predlog javnosti ni znan, a je Žbogar pred dnevi pojasnil, da vsebuje načelo pravičnosti, skupno reševanje morske in kopenske meje, stanje na dan osamosvojitve, stik slovenskih ozemeljskih voda z mednarodnimi in tudi rok za arbitražno odločitev. Ker je odbor državnega zbora za zunanje zadeve pobudo za arbitražni sporazum podprl, ima vlada pooblastilo, da sporazum, če ostane v enaki obliki, tudi podpiše.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje