"Že od začetka prihodnjega leta potrebujemo enotnost med ZDA in Evropo. To enotnost potrebujemo za dosego miru," je ob prihodu na srečanje z evropskimi voditelji dejal Zelenski, ki meni, da ZDA in Evropa lahko le skupaj ustavita Putina in rešita Ukrajino.
Na vprašanje, ali bi lahko Evropa sama podprla Ukrajino, če bi novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump ustavil pomoč, pa je Zelenski dejal, da je "težko podpreti Ukrajino brez ameriške pomoči". Dodal je, da bo o tem govoril s Trumpom, ko bo ta v Beli hiši.
Zelenski je kasneje po pogovorih na novinarski konferenci ponovil mnenje, da samo "evropska varnostna jamstva" za Ukrajino ne bodo zadostovala in da morajo priti od zveze Nato, na podlagi odločitev, ki jih sprejmejo tako ZDA kot Evropa.
Na vprašanje, kaj čuti ob vrnitvi Trumpa na predsedniški položaj, pa je Zelenski odgovoril: "Dobrodošel, Donald." V nadaljevanju pa je pojasnil, da si želi, da bi bil Trump na strani Ukrajine in bi pomagal končati vojno.
Glede pogovorov o prekinitvi ognja pa je ukrajinski predsednik dejal, da lahko do njih pride šele, ko bo jasno, "kaj se bo zgodilo jutri". Prekinitev ognja ne bo preprečila Putinu, da bo napadel spet čez nekaj tednov, mesecev ali let. Ukrajina si želi končati vojno, a za "stabilen mir" je potreben "močan položaj in varnostna jamstva", je pojasnil Zelenski.
V nagovoru je voditelje držav članic unije, med katerimi je bil tudi premier Robert Golob, pozval k okrepitvi pomoči Ukrajini, predvsem za zaščito njenega energetskega sektorja. Ukrajina po njegovih besedah potrebuje najmanj 19 dodatnih sistemov zračne obrambe za zaščito energetske infrastrukture to zimo.
EU negotova prd vrnitvijo Trumpa
Zelenski se je že v sredo zvečer pred vrhom EU v Bruslju srečal z generalnim sekretarjem Nata Markom Ruttejem in več evropskimi voditelji. Govorili so o nujni okrepitvi vojaške in gospodarske podpore Ukrajini.
Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa pa je pred današnjim zasedanjem poudaril, da je Evropa pripravljena narediti vse, kar je treba, in dokler bo treba, da podpre Ukrajino. "Zdaj v vojni, v prihodnosti v miru," je dodal.
Costa je tudi opozoril, da je v Ukrajini na kocki prihodnost Ukrajincev in Evropejcev. "Mednarodno pravo mora prevladati in invazija mora biti premagana," je dodal. "Nekega dne vas želimo pozdraviti tukaj kot članico Evropske unije."
Današnji pogovori o nadaljnji podpori Ukrajini so potekali tudi v znamenju negotovosti pred vrnitvijo Trumpa v Belo hišo, ki bi lahko zmanjšal ameriško pomoč Ukrajini. Prihodnji odnosi z ZDA so sicer ena od tem razprave voditeljev članic o vlogi EU v svetu, s katero nadaljujejo zasedanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje