Za vas smo pripravili mini slovarček kratic, ki jih pogosto slišimo predvsem v povezavi z borzo in trgovanjem z vrednostnimi papirji. Pa si poglejmo razlike.
PID
Pooblaščena investicijska družba je družba, ki je bila ustanovljena za zbiranje lastniških certifikatov. Zbrane certifikate je družba za upravljanje na dražbah zamenjala za delnice in deleže podjetij, ki jim jih je ponudila država. Vrednost delnice PID-a se spreminja v skladu z gibanjem vrednosti delnic, ki so v njegovi lasti.
ID
Investicijska družba je zaprti investicijski sklad. Zaprti sklad pomeni, da se mu kapital ne spreminja vsak dan. Z delnicami ID-a se trguje na Ljubljanski borzi. Vsi ID-i, s katerimi se trguje na Ljubljanski borzi, so nastali s preoblikovanjem iz PID-ov. Če vas zanima še več, si lahko na spletnih straneh Ljubljanske borze preberete podrobnejši opis investicijskih družb.
To je odprti investicijski sklad. Ko namreč kupite kupon vzajemnega sklada, se temu poveča kapital. Vzajemni sklad vlaga sredstva pretežno v vrednostne papirje. Tako je vrednost njegovega kupona odvisna od gibanja cen delnic, obveznic in preostalih njegovih naložb.
In razlike ...
Glavna razlika med ID-i, PID-i in vzajemnimi skladi je v tem, da so PID-i in ID-i zaprte družbe, kar pomeni, da delnic investicijske družbe ne morete prodati nazaj sami investicijski družbi, ampak jih lahko prodate le na trgu vrednostnih papirjev. Vzajemni skladi pa so odprti investicijski skladi, kar pomeni, da lahko kupon kadar koli prodate vzajemnemu skladu po dnevni knjigovodski vrednosti in tako izstopite iz vzajemnega sklada.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje