Kaj in koga natančno preiskujejo kriminalisti, na policiji niso povedali, saj bodo v skladu z zakonom o ugotovitvah najprej obvestili tožilstvo, znano pa je, da se je preiskava začela že julija. V slovenski Hypo banki zatrjujejo, da nimajo informacij o tem, da bi preiskovali slovensko podružnico.
Kakšna je povezava z LDS-om?
Po neuradnih podatkih naj bi bili zaradi omenjenih dogodkov zaskrbljeni predvsem v LDS-u in v krogih, ki so stranki blizu, pišejo Finance. LDS naj bi namreč pri banki najel zelo ugodno posojilo, ki naj bi bilo namenjeno sanaciji stranke, potem ko je njena predsednica postala Katarina Kresal. Mediji so o domnevni spornosti posojila pisali že leta 2007, saj stranka ni dala odgovorov na vprašanje, kako so posojilo, glede na to, da je bila stranka že zadolžena, zavarovali oziroma kdo je zanj garantiral.
Po pisanju Financ naj bi posojila pri banki Hypo Alpe-Adria najemal tudi Jurij Pogačar, lastnik Ram Investa in s tem zgradbe NPU-ja, banka pa se omenja tudi pri domnevnih "tajkunskih posojilih" v okviru menedžerskih prevzemov, še pišejo Finance.
LDS vpletenost zanika
V LDS-u zanikajo vsakršno vpletenost v afero. V pisni izjavi za medije predsednica LDS-a Katarina Kresal zatrjuje, da "ne stranka LDS ne njeni predstavniki nimajo z navedeno zadevo prav nikakršne povezave". Zapiše še, da imajo pri različnih bankah najeta posojila, ki pa jih odplačujejo v skladu s podpisanimi kreditnimi pogodbami.
Hypo banka: preiskava je stvar preteklega ravnanja, skrbi komitentov odveč
V Hypu Alpe-Adria so kakršno koli vedenje o tem, da so predmet preiskave, zanikali, molčijo pa tudi v Banki Slovenija, kjer so spomnili, da informacije, pridobljene v okviru nadzora, razkrivajo le, če so izpolnjeni pogoji iz zakona o bančništvu. Slovenski Hypo sicer priznava, da obstaja možnost, da se bo preiskovalo poslovanje v vseh državah, v katerih je Hypo navzoč, stanje pa je skušal omiliti tudi predsednik uprave banke Hypo Alpe-Adria-Bank International AG (100-odstotnik lastnik slovenske podružnice) Gottwald Kranebitter, ki opozarja, da pregoni nimajo "popolnoma nobene zveze z novim lastnikom ... in ljudmi, ki delajo za Hypo Alpe-Adria ali v njej".
V Hypu so še dodatno pojasnili, da so julija podali kazensko ovadbo zoper neznanega storilca zaradi suma kaznivega dejanja izdaje in pridobitve poslovne skrivnosti ter zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe osebnih podatkov.
Deveta največja banka v Sloveniji
Banka Hypo Alpe-Adria je deveta največja banka v Sloveniji, pokriva pa skoraj pet odstotkov slovenskega bančnega trga. Banka je lani odobrila za dve milijardi posojil, leto po končala z 2,7 milijona evrov čistega dobička. Ima 49 tisoč komitentov.
V Avstriji aretirali bančnika, na Hrvaškem sumi o Sanaderju
Afera Hypo se je uradno začela v Avstriji z aretacijo nekdanjega predsednika uprave avstrijske banke Hypo Group Alpe-Adria, Wolfganga Kultererja, ki ga sumijo poneverbe. Pri tem je nujno poudariti, da je bila šesta največja avstrijska banka lani zaradi finančne nestabilnosti podržavljena. Njene težave so bile tako hude, da so jo takratni trije lastniki, bavarska deželna banka BayernLB, zavarovalnica Grazer Wechselseitige (Grawe) in dežela Koroška, državi "prodali" za simbolične tri evre.
Kultererju so prostost odvzeli "zaradi sumljivih poslov na Balkanu", povezanih s pranjem denarja. S tem se je afera preselila v še eno slovensko sosedo, Hrvaško, kjer se je med osumljenci znašel nekdanji premier Ivo Sanader, v sumljive posle pa naj bi bili vpleteni tudi nekateri drugi vidni hrvaški poslovneži in politiki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje