Obvezni pobot, ki začne veljati 15. aprila, naj bi povečal likvidnost v gospodarstvu. Foto: EPA
Obvezni pobot, ki začne veljati 15. aprila, naj bi povečal likvidnost v gospodarstvu. Foto: EPA

Za zdaj je v prvi obvezni večstranski pobot 4.350 dolžnikov prijavilo 92.000 obveznosti, skupen znesek pa je 325 milijonov evrov, so povedali na Agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Vendar pa prijave sprejemajo še danes pa tudi v petek - rok bi na Ajpesu lahko podaljšali vsaj do konca delovnega dne -, zato bo na končne ocene treba še nekoliko počakati.

Na agenciji zatrjujejo, da so kljub kratkemu obdobju za priprave na izvedbo prvega pobota dobro pripravljeni, je zatrdila direktorica Romana Logar. Prijavo v pobot sicer lahko poslovni subjekti opravijo prek spletnega portala ali pa podatke uvozijo v sistem Ajpesa.

Odlašajo do zadnjega trenutka
Zatika pa se pri tistih poslovnih subjektih, ki so s pripravami predolgo odlašali. Za prijave v pobot namreč potrebujejo digitalno potrdilo, prijavo pa lahko z elektronskim podpisom odda zastopnik podjetja, od njega pooblaščena oseba znotraj podjetja ali računovodski servis.
V številnih podjetjih šele potekajo postopki pooblaščanja, je pojasnila Logarjeva, pa tudi računovodski servisi so zasuti z delom. Po besedah direktorice Ajpesa so težave nastale zlasti pri tistih, ki so pričakovali prestavitev roka za pobot, za kar so se močno zavzemali v GZS-ju.

Govorijo "na pamet"
Direktorica je ob tem odločno zavrnil očitke, da je obvezen pobot še poslabšal likvidnost podjetij, po njenem mnenju gre za "govorjenje na pamet". Zagotovila je, da bodo po izvedbi prvega pobota na Ajpesu opravili podrobne analize, ki bodo pokazale, kakšni so resnični učinki pobota, do takrat pa so vsi očitki neutemeljeni.